Täiskasvanutel on harva rasket sinivetikamürgistust, küll aga on ohustatud väikesed lapsed, vanurid ja lemmikloomad. Foto: Vida Press
Sirje Maasikamäe 24. juuli 2019 15:31
Soome meedia hoiatab suplejaid juba sinivetikate eest. Meil on olukord praegu rahulik, Eesti randades pole sinivetikaid märgatud, ütles Terviseameti keskkonnatervise osakonna nõunik Natalja Šubina.

Šubina märgib, et Mereinstituudi andmetel (22.juuli seisuga) on satelliidipiltide järgi suuremad sinivetikakogumid Hiiumaa rannikust põhja pool avamerel ja võimalik, et ka Väinameres.

Soome lahe Eesti ranniku lähedastel aladel pole sinivetikate pinnakogumeid viimastel päevadel registreeritud. „Seega on meie rannikul olukord praegu rahulik ja randades sinivetikaid täheldatud ei ole. Terviseamet jälgib olukorda ja sinivetikate avastamise korral teavitab ranna valdajat ja vetelpäästet,“ ütles Šubina.

Sinivetikad ehk tsüanobakterid on maailmas laialt levinud – neid leidub kõikjal veekogudes ja mujal ning neil on nii vetikatele kui bakteritele iseloomulikke jooni. Selleks, et sinivetikad hakkaksid vohama, on vaja eelkõige sooja ja toitaineterikast vett ning sooje ja tuulevaikseid ilmu.

Kuidas ohustavad sinivetikad ehk tsüanobakterid inimest? Šubina sõnul võib inimene mürgistuse saada peamiselt sinivetikarikast vett juues. „Sellise vee neelamisel on täiskasvanutel harva tõsist mürgistust olnud, eelkõige on ohustatud väikesed lapsed, vanemad inimesed ja koduloomad.“

Koertel piisab mürgistuse saamiseks ainuüksi karva lakkumisest, kui loom on ujunud sinivetikatega vees. Veterinaaride hinnagul võib mürgistus kulgeda raskelt ja ravi alati ei aita. 

Foto: Andres Treial

Sinivetikatega vett ei tohi kuskil kasutada!

Sinivetikamürgitus võib meenutada tavalist grippi, muret võivad teha naha ja silmade punetus, halb enesetunne ja kõhulahtisus, palavik, nohu ja köha, lihasevalud, huulte kipitamine ja pragunemine ning tasakaaluhäired.

Mürgistuse vältimiseks ei tohi sinivetikaid sisaldavat vett kasutada ei saunaveeks, söögi tegemiseks ega joomiseks, sest vetika toksiinid ei lagune isegi keetmisel. Sellise veega ei tohi isegi taimi kasta. Šubina soovitab pärast suplust pesta end kindlasti puhta vee ja seebiga.

Mürgistuskahtluse korral soovitab ta võtta ühendust perearstiga või helistada terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662, mis töötab ööpäev ringi.

Samal teemal

Kommentaarid  (1)

Huvitav 25. juuli 2019 03:26
Mürgistuse vältimiseks ei tohi sinivetikaid sisaldavat vett kasutada ei saunaveeks, söögi tegemiseks ega joomiseks, sest vetika toksiinid ei lagune isegi keetmisel. Sellise veega ei tohi isegi taimi kasta - Vanasti merevett neil puhkudel ei kasutatudki.

SISUTURUNDUS