Keha

VÄHIRISK! Ravimifirma kutsub üle maailma tagasi ohtlikud rinnaimplantaadid (4)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 25. juuli 2019 12:07
Foto: Vida Press
Rinnaimplantaatide tootja Allergan kutsub üle maailma tagasi karedapinnalised rinnaimplantaadid võimaliku vähiohu tõttu, kirjutab CNN. Need implantaadid võivad tekitada  nn rinnaimplantaadilümfoomi. 

Otsus tuli pärast seda, kui USA toidu- ja ravimiohutusamet soovitas firmal naiste tervise huvides tooted vabatahtlikult tagasi kutsuda.

Võimalikust seosest teatud rinnaimplantaatide ja nn rinnaimplantaadivähi ehk BIA-ALCL-i vahel hakati rääkima juba aastal 2011. Seda vähki esineb küll harva, kuid juhtumite arv kasvab. Praeguste andmete järgi on maailmas olnud 573 rinnavähilümfoomi juhtu, 33 patsienti on surnud, kirjutab CNN.

Jätkatakse ka uurimist, kas vähkirisk on seotud ainult Allergani implantaatidega või kõigi karedapinnaliste rinnaimplantaatidega.

Eestis pole teadaolevalt haigust diagnoositud, Soomes on haigus diagnoositud vähemalt kaheksal naisel. 

Samal teemal

Kuum teema aastaid

Eesti tuntumaid plastikakirurge Peep Pree on öelnud intervjuus Õhtulehele, et rinnaimplantaadilümfoom ehk BIA-ALCL olnud plastikakirurgiamaailmas tõsine teema juba mitu aastat. Lühendi taga peitubki haiguse nimetus -  Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma. Teema läks kuumaks aastal 2017, kui üle maailma lõid häirekella Ameerika plastikakirurgid. Kõige esimesena tõid Pree sõnul probleemi välja tegelikult austraallased.

Naistel oli lümfoomi leitud juba varemgi, aga siis ei osatud või ei julgetud seda üheselt rinnaproteesidega seostada. Nüüd on BIA-ALCL ametlikult kvalifitseeritud omaette haiguseks. „Et haigust saab enamasti varajases staadiumis suhteliselt lihtsa operatsiooniga ravida, on äärmiselt tähtis, et patsient pöörduks iseloomulike vaevuste korral arsti poole, ideaaljuhul teda opereerinud plastikakirurgi poole,” soovitab Pree.

Foto: Pexels

Rindu peab jälgima

Pree sõnul  praktiliselt puudub oht, et inimesel on rinnaimplantaadilümfoom, aga ta ei tunne seda. Haigus avaldub proteesi ümbruse kotis suure hulga vedeliku kogunemisena. Rind läheb paiste, turse, võib olla põletiku tunnuseid – punetus ja kuumusetunne. „Üks mis kindel – rind muudab oma suurust. Ma ei ole lugenud artiklit, kus oleks öeldud, et haigus kulgeb asümptomaatiliselt ehk ilma tunnusteta,” selgitab Pree.

Ja samas – kui rind läheb suuremaks, ei ole see tingimata lümfoom. Vedelik võib koguneda ka muudel põhjustel. Iga rinna turseminek ei tähenda vähki!