Hea nõu

PÕLESID PÄIKESE KÄES ÄRA? Unusta hapukoor ja pantenool, rahusta nahka hoopis nende vahenditega! (7)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 28. juuli 2019, 16:00
Päikesepõletuse esmaabiks ei sobi hapukoor, pantenool, õli, vaseliin, beebiõli ja rasvased kreemid.Foto: Vida Press
Päikesepõletuse või selle kahtluse korral tuleb kohe päikese käest ära tulla ja juua rohkelt vett, jahutada nahka korduvalt jaheda veega, külma vee mähistega või külmakoti abi, soovitab Apotheka proviisor Catri Valner.

 Jahutamiseks sobivad ka spetsiaalsed põletusvastased geelid, nt BurnJel Gel, mis nahka jahutades vähendavad ka valu ja turset. Burnjel sobib esmaabiks kõikide põletuste korral. Kui valu segab uinumist, võib kasutada valuvaigisteid. Kergema põletuse korral on kindla peale minek aaloegeel, abi on ka spetsiaalsetest päevitamisjärgsetest vahenditest.

Foto: Pexels

Samal teemal

Kindlasti ei tohi kuumavale põletikulisele nahale määrida hapukoort – see võib küll jahutavalt mõjuda, kuid oma rasvasuse ja nahapoore ummistava toime tõttu teeb ta rohkem kahju kui kasu. Kui naha pinnale tekib rasvane kiht, ei pääse kuumus välja ja läheb edasi sügavamatele kudedesse. Seetõttu ei sobi päikesepõletuse esmaabiks ehk kuumaval nahal kasutamiseks ka pantenool, õli, vaseliin, beebiõli, rasvased kreemid või muud vahendid, mis takistavad kuumuse alanemist ja seetõttu pigem soodustavad nahakahjustuse süvenemist. Samuti ei sobi viinaga määrimine, mis kuivatab juba niigi niiskust kaotanud nahka.

Paranemise ajal on soovitatav nahka iga päev niisutada ning päikesepõletusele järgnevatel päevadel vältida päevitamist, et nahal oleks aega kosuda. Põletus peaks tavapäraselt kaduma 3-5 päevaga.

Foto: Pexels

Päikesepõletuse vältimiseks tuleb päevitada mõõdukalt ning üle 20 minuti päikese käes viibimise korral kasutada vähemalt 30 SPF päikesekreeme või -geele ning kaitsvaid rõivaid. Palava ilmaga päevitades on päikesepiste vältimiseks kindlasti vaja juua tavapärasest rohkem vett.

7 KOMMENTAARI

ä
ätt. 29. juuli 2019, 07:15
Isiklikult kasutasin vanasti drainoid aga viimased 30-40 aastat pole mingit vajadust olnud isegi päevade viisi päikese käes olles midagi kasutada.Õhtul After Sun peale ja mõnu laialt.Vaatan neid kes ennast määrivad rannas 50 nese kaitsega kaastundega aga igaüks ise valib millega ennast mürgitab !
y
yks 28. juuli 2019, 23:01
Minu kogemuseks on aastate jooksul see, et käin saunas leili võtmas ja seejärel oliivõliga kerge kreem...muidugi juua ka rohkelt vedelikku...dush ja nahka niisutav kreem igapäevaselt....ei kooru miskit maha....
Loe kõiki (7)