Keha

LÄHEDANE JOOB? Selline on parim viis alkohoolikuga rääkida ja teda aidata (19)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 13. märts 2021 17:00
Lähedasega on mõistlik rääkida siis, kui ta on kaine. Foto: Vida Press
Selliseid jutuajamisi on mõistlik pidada siis, kui lähedane on kaine. Kõigepealt näita, et hoolid. Selleks sobib ütelda näiteks: „Sa oled mulle väga tähtis ja ma hoolin sinust”, „Ma soovin, et sa mind ära kuulaks, ma olen su pärast mures.”

Tarvitamisest rääkides proovi n-ö eos maha võtta takistused, mis ei lase inimesel aus olla. Näiteks: ”Ma tahan sind mõista ja ära kuulata, mind huvitab see, mis on sinu põhjused”.

Saad julgustada tõtt rääkima öeldes „Ükskõik, mis need põhjused ka ei oleks ja palju sa joonud ei oleks, mida sa teinud ei oleks – ma ei hakka sind süüdistama ega hukka mõistma”. Seda lubadust tuleb ka täita. Sa võid rääkida ka sellest, mida tunned, kui sulle valetatakse.

Foto: Pexels

 Proovi rääkida rahulikult ja rahulikul hääletoonil. Väldi moraalilugemist ja süüdistamist (“sa ju lubasid enam mitte nii teha!”). Survestamine tekitab vastupanu ja enesekaitseks võidakse hoopiski hakata selliseid jutuajamisi vältima või oma tarvitamist varjama.

Mõistlik on selgitada, miks kaaslase joomine on sinu jaoks probleem. Ilma süüdistustesse laskumata proovi kirjeldada olnud olukordi ning väljendada, milliseid tundeid need sinus on tekitanud.

Foto: Pexels

Meenuta talle varasemaid aegu ja seda, milline oli teie elu enne kõike seda. Kui tunned puudust koosveedetud ajast, siis ütle seda talle. Kui lähedane on varem püüdnud vähem tarvitada, siis tuleta talle meelde, et ta sai sellega hakkama ning et see aeg oli teie mõlema jaoks jaoks parem kui praegune.

Foto: Pexels

Kui lähedane ei taha rääkida, siis anna talle aega oma ebamugavustundest üle saada. Pealekäimine vaid suurendab vastuseisu – tõmbutakse veelgi eemale, leitakse endale õigustusi, eitatakse probleemi, rünnatakse vastu jne. Need on loomulikud inimese kaitsemehhanismid. Ära ole liiga pettunud, kui ka kohe järgmistel kordadel teie jutuajamine ei õnnestu, see võib aega võtta.

Foto: Pexels

Tähtis on see, et väljendad selgelt oma tundeid ja seisukohti. Sa ei vabanda ega õigusta teiste ees tema purjus tegusid või lubamatut käitumist, ei tee tema eest midagi ära, ei võta tema kohustusi ja vastutust enda kanda. Endised sõltlased ütlevad: “parim viis alkohoolikut aidata on teda mitte aidata”.

Foto: Pexels

Kui tunned, et jaks hakkab lõppema, otsi keegi, kellel on olemas kõrvaltvaatajapilk ja kellega saad oma murest rääkida. Rääkimine aitab sul oma tundeid paremini mõista ja mõtteid korrastada. See omakorda aitab sind järgmiste jutuajamiste juures.

Allikas: Alkoinfo.ee

Samal teemal

täna
LÄHEDANE JOOB? Nii vabaned kaassõltuvusest ja hakkad taas oma elu elama!
31.03.2021
VABANE PIINAVAST SÕLTUVUSEST! 5 nippi, kuidas võidelda magusahimu ja muude ahvatlustega
27.02.2021
MAKSATSIRROOS ÄHVARDAB! Haigus on tõenäoline, kui elu jooksul juua selline kogus alkoholi
24.02.2021
KAS SA JOOD LIIGA PALJU? 4 kindlat märki, et sul on juba alkoholiprobleem