Keha

MÄRK KLIIMA SOOJENEMISEST: Eesti randades on aina enam vibriobaktereid, mis tekitavad koolerat ja nahapõletikke  (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 31. juuli 2019 10:50
Eestis pole koolerat tekitava vibriobakteri tüvi levinud.Foto: Martin Ahven
Vibriobakterite perekonnas on palju liike, nende hulgas ka bakter, mis tekitab koolerat. Kuigi Eesti aladel ei ole koolerat tekitav tüvi levinud, on märgatavalt suurenenud vibriobakterite levik siinsetes randades ning tasub olla ettevaatlik, et mitte saada näiteks nahapõletikku, kirjutab ERRi uudisteportaal.

Euroopa haigusennetuse ja kontrolli keskuse andmetel on vibriobakterite hulk Eesti lääne- ja edelavetes kasvanud suuremaks kui mujal Euroopas. Vibriobakterite hulk Riia lahes, nii Eesti kui ka Läti vetes ulatub keskmisest kõrge tasemeni ning väga kõrget taset on seire näidanud Riia lahe põhjaosas ehk Saaremaa kaguosas, eriti Suures väinas Muhumaa ja mandri vahel.

Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar selgitas saates "Uudis+", et merevee jälgimises on vibriobakterid kaudsed markerid kliima soojenemisest.

Soome terviseamet on hoiatanud vibriobakterite eest eriti nendes piirkondades, kus inimesed suplevad rannaäärsetes madala veega ja kiiresti soojenevates veekogudes.

Samal teemal

28.06.2020
SÜGELUS JA VISTRIKUD ÕRNAS KOHAS? 4 soovitust, et bakterid ei hakkaks kuumaga intiimpiirkonnas vohama
24.07.2019
HOIDU MÜRGISTUSEST! Sinivetikatega vesi on ohtlik inimestele, aga ka koertele
20.06.2019
PARASIIDID VEES: Narva Joaaru rannas suplejatel võisid lööbe tekitada imiusside vastsed