Meeled

EI SUUDA KUIDAGI LÕPETADA? 10 üllatavat asja, millest võid sõltuvusse jääda 

Ohtuleht.ee, 23. aprill 2021 06:00
Foto: Vida Press
Sõltuvust ei tekita ainult mõnuained. Iga asi, mis tõstab su tuju, võib tekitada sõltuvust – täiusliku kingapaari ostmine, nutitelefoni näppimine, rääkimata šokolaadist.

Sõltuvus algab, nagu võtaksid valu vastu valuvaigistit, kuid mõne aja pärast ei suuda sa enam teatud tegevuseta elada.

Kas ostlemis-  või nutitelefonisõltuvus on samad kui alkoholi- või narkosõltuvus? Selles pole spetsialistid ühel meelel, kuid on teada, et need mõjutavad aju paljuski samal moel.

Siin on 10 asja, mis võivad inimese kergesti konksu otsa võtta. 

Kofeiin

Kas vajad hommikul kindlasti kofeiinilaksu? Kohvijoomine ei tähenda tingimata sõltuvust, aga kui soovid seda vähendada, võib see tekitada ärevust ja sind võib tabada ka tugev peavalu. Need on ärajäämanähud.

Foto: Pexels

Nutitelefon

Kas ka sina ei suuda telefoni näppimisele piiri panna? Hoiad seda kogu aeg käes ja avad iga minut? See võib muu hulgas tähendada, et ka töötad liiga palju, sest sa ei suuda nutitelefonist loobuda ka nädalavahetusel. Sa ei pane tähele inimesi, kellega sa sööd õhtust, vaid kirjutad hoopis sõnumeid kellelegi, kes on kaugel.

Foto: Pixabay

Šokolaad ja maiustused

Kas sageli on nii, et pead seda kindlasti saama! Ja sa ei suuda lõpetada söömist. Toidud, mis sisaldavad palju süsivesikuid, rasva ja suhkrut, võivad mõjuda ajule nagu mõnuained. Vahel harva maiustamine ei tee erilist halba, aga kui sa ei suuda magusaisu kontrolli alla saada, viib see tõsiste terviseprobleemideni.

Foto: Pexels

Ostlemine

Me kõik oleme ostnud asju, mida meil pole tegelikult vaja. Liigne šoppamine võib aga tähendada, et sul on impulsikontrolli probleemid või ärevus. Kui käid liiga sageli poodides või vajutad veebis tihti „osta“ nupule, võib see sind viia nii raha- kui suhteprobleemideni.

Foto: Pexels

Hasartmängud

Ükskõik, kas käid kasiinos või mängid veebis, põnevus vabastab ajus dopamiini ja teeb sind õnnelikuks –  aga ainult korraks. Kui sa ei suuda mängimist kontrolli all hoida, võib see mõjuda hävitavalt nii su rahakotile, tööle kui pereelule.

Foto: Pexels

Ilukirurgia

On inimesi, kellel ei saa küll ilulõikustest. Paljudel neist on kehatajuhäire ja neil on oma vigade suhtes kinnisideed. Probleemi põhjustavad teatud ained ajus, millel on oluline roll sõltuvuse tekkes.

Foto: Pexels

Päevitamine

Päikesesõltuvus? Jah, ka selline nähtus on olemas. Ultraviolettkiirte mõjul toodab keha endorfiine, mis tekitavad inimesel nii mõnusa tunde, et ta unustab päikesepõletuse- ja vähiriski. Sõltuvus võib tekkida nii päikese käes peesitamisest kui ka solaariumis käimisest.

Foto: Pexels

Trenn

Trenn on üldiselt hea meetod, mis aitab sõltuvustest üle saada – kuni ei teki sõltuvust trennist endast.  Trenn aitab sõltuvustest taastuda, aga sul peab olema oskus öelda ka „ei“ liigsele trennile, mis teeb haigeks ja viib vigastusteni.

Foto: Pexels

Sotsiaalmeedia

Kas veedad palju aega Facebookis ja Twitteris? Uus uuring näitab, et 10% sotsiaalmeedia kasutajatest on sellest sõltuvuses. Postitustele klõpsamine võib mõjutada su aju samamoodi kui kokaiin. Kui jagad infot enda kohta, võib see tekitada positiivseid tundeid ja sa hakkad seda üha enam ja enam soovima.

Foto: Pexels

Seks

Sa ei suuda mõelda muust kui seksist või ei suuda porno vaatamisele piiri panna? See pole küll ametlikult sõltuvus, kuid räägitakse ka hüperseksuaalsuse häirest. Kui sul on see probleem, töötab su aju sarnaselt nagu neil, kellel on sõltuvus mõnuainetest või hasartmängudest.