Tegelikult ei saa inimene maksa valu tunda, kuna maksal ei ole valuretseptoreid.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 4. august 2021 06:00
Elu ilma maksata ei ole võimalik, ometi on selle ülitähtsa organi kohta levinud mitmed eksiarvamused. Farmatseut Merilin Israel toob Südameapteegi blogis välja kaks kõige levinumat müüti.

Müüt nr 1: maks valutab

Apteeki satuvad sageli kliendid, kes kurdavad, et maks valutab. Tegelikkuses ei saa inimene maksa valu tunda, kuna maksal ei ole valuretseptoreid ning seetõttu võib maksa kutsuda ka vaikseks organiks.

Lisaks sellele on maks kannatlik ja just see teeb maksahaigused väga petlikuks ning muudab nende õigeaegse avastamise keeruliseks.

Eestimaalaste teadlikkust maksast käsitlenud Norstati uuringus osalejatest teadis vaid 11%, et maks ei valuta. 86% vastanutest märkis maksa valutamise peamiseks põhjustajaks alkoholi, täiendavalt toodi välja ka rasvarohke menüü ja ravimite liigtarvitamine (74%).

Müüt nr 2: maksahaigused esinevad vaid alkohoolikutel

Maksaga seotud eksiarvamuste nimekirjas hoiab teist kohta müüt, et maksahaigused esinevad ainult alkoholi liigtarvitavatel inimestel.

Alkohol avaldab kindlasti suurimat mõju maksale, kuid alkohoolikud moodustavad vaid osa maksaprobleemide all kannatavatest inimestest.

Maksa kahjustavad ained

  • võivad organismi sattuda ka toidu või saastunud õhu kaudu,

  • olla tingitud valgu- või vitamiinivaesest, aga ka rasvarohkest menüüst,

  • samuti võivad maksahaigusi põhjustada mitmed nakkustekitajad, mis satuvad organismi ka pesemata käte ja nakatunud vere ülekandel.

Maks on võimeline teatud aja kahjulike ainete ja keskkonnateguritega toime tulema, kuid aja möödudes võib maksa funktsioon olla häiritud.

Seetõttu on oluline teadvustada, et maksahaiguste eest ei ole kaitstud keegi, küll aga on võimalik juurutada tervisesõbralikke harjumusi, mis toetavad ka maksa tegevust.

Foto: Pexels

Maksa tervise hoidmisel on abiks

  • liikuv eluviis,

  • tervislik toidusedel,

  • stressi vältimine ja piisav puhkus,

  • mõistagi alkoholi vältimine või koguste minimeerimine.

Vahel on abiks ka maksa tegevust toetavad tooted, mille toimeaineks on maksarakke taastavad essentsiaalsed fosfoloipiidid või silümariin.