Meeled

TÕDE VÕI VALE? Kas täiskuu ajab tõesti inimesed hulluks? (14)

Ohtuleht.ee, 13. august 2019, 11:39
Värskemad uuringud pole leidnud seost kuufaaside ja vaimse tervise vahel. Foto: Vida Press
Inimesed usuvad, et kuufaasid mõjutavad ka meie meeleolu ja vaimset tervist. Väga laialt on levinud näiteks uskumus, et täiskuu muudab inimesed agressiivsemaks ja ajab hullud liikvele.

Aastal 1984 tehtud uurimuses järeldati, et täiskuuöödel oli rohkem kuritegevust. Aastal 2009 avaldatud uurimuses aga väideti, et täiskuu ajal sattus rohkem inimesi psühhiaatriahaiglasse. Ühes väiksemas uuringus, kus vaadeldi 91 vägivaldset ja käitumishäiretega patsienti, leiti, et 23% käitumishäiretest esines täiskuu ajal. See oli uurijate arvates umbes kaks korda rohkem kui tavaliselt.

Värskemad uuringud pole leidnud siiski seost kuufaaside ja vaimse tervise vahel. On lükatud ümber väited, et täiskuu ajal võivad inimesed teha rohkem viga nii endale kui teistele.

Foto: Pexels

Tänavu analüüsisid Šveitsi ja USA teadlased 17 966 inimese andmeid, keda oli 10 aasta jooksul ravitud 15 eri psühhiaatriaasutustes. Ei leitud märke, et täiskuu ajal oleks olnud rohkem agressiivset käitumist.

Miks siis ikka valitseb nii visalt uskumus, et täiskuu ajab inimesed hulluks ja soodustab vägivaldset käitumist? Teadlaste arvates on üks põhjusi see, et meil on sisemine soov mitte vastutada täiel määral oma käitumise eest, vaid leida põhjused millestki välisest.

Allikas: Medical News Today

Samal teemal

11. august 2019, 16:00
NAINE, JÄLGI OMA TERVIST! Neid 8 märki ei tohi kindasti ignoreerida!
9. august 2019, 06:00
ÄRA LANGE DEPRESSIOONI! 4 näpunäidet, et see ei kipuks korduma
6. august 2019, 12:27
PSÜHHIAATER JÜRI ENNET: inimesed on tasakaalust väljas
5. august 2019, 16:00
PSÜHHIAATER ÕPETAB: tee igal õhtul nii ja sa muretsed palju vähem