Keha

NAKKUS SAUNALAVALT? Naistearst selgitab, mida peaksid teadma suguhaigustest (26)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 20. september 2020 13:00
Foto: Vida Press
Seksuaalsel teel võivad ühelt inimeselt teisele levida mitmed haigusetekitajad – bakterid, viirused või parasiidid. Kuidas suguhaigusi ära tunda ja millal peaks end testima, selgitab Ida-Tallinna Keskhaigla ja Confido Meditsiinikeskuse naistearst Ailen Aluri.

Kindlasti peaks igaüks teadma olulist fakti - seksuaalsel teel levivad haigusetekitajad ehk teisisõnu suguhaiguste tekitajad on äärmiselt tundlikud välistingimuste suhtes, mistõttu suguhaigusesse ei ole võimalik nakatuda saunalaval, ühist tualetti kasutades või muul sellisel viisil. Haigustekitajad hävinevad kuivamisel või temperatuuri muutudes. 

Naistearst Ailen Aluri.Foto: Erakogu

Veidi üldistades võib suguhaigused jagada kolme gruppi:

 • suguelundeil lööbeid (haavandeid, ville) põhjustavad haigused, näiteks süüfilis ja genitaalherpes;
 •  suguelundeil põletikku põhjustavad haigused, näiteks klamüdioos, trihhomoniaas, gonorröa, mükoplasmoos;
 • süsteemset haigestumist põhjustavad ja sugulisel teel levivad haigused: süüfilis, HIV, B- ja C-hepatiit. Need haigustekitajad võivad levida ka mittesugulisel teel: kokkupuutel nakatunud inimese verega, emalt lootele raseduse ajal, nakatunud emalt vastsündinule.

Lisaks on olemas inimese papilloomiviirus ehk HPV, mis põhjustab healoomulisi muutusi limaskestadel - kondüloome. Vähesed HPV tüübid võivad põhjustada pahaloomuliste kasvajate teket genitaalpiirkonnas, nt emakakaela-, häbeme- ja tupe-, päraku-, peenisevähki ja vähieelseid seisundeid, ning suuõõnes ( suu-ja neeluvähk).

Foto: Pexels

Millal arsti juurde minna?

Millal peaks end suguhaiguste suhtes testima - ka siis, kui enesetunne on hea? Milliste kaebuste ilmnemisel tuleks minna naiste- või meestearsti või naha- ja suguhaiguste tohtri vastuvõtule?

 • Kui sul või sinu partneril on mitu seksuaalpartnerit
 • Kui sinu partneril on diagnoositud suguhaigus
 • Kui oled olnud kaitsmata vahekorras uue või juhusliku seksuaalpartneriga
 • Enne uue seksuaalsuhte alustamist
 • Raseduse planeerimisel ja/või raseduse alguses. Suguhaigused kanduvad emalt lapsele üle raseduse või sünnituse käigus: rasedus võib katkeda või vastsündinu võib haigestuda koos sellest tulenevate tüsistustega.
 • Kui kahtlustad endal suguhaigust. Kindlasti peaksid ennast testima, kui ilmnevad tunnused, mis viitavad suguhaiguse võimalusele.

Suguhaiguse tunnusteks on:

 • Naistel tupest suurenenud eritis või selle muutunud iseloom (nt halb lõhn), valulikkus urineerimisel, valulikkus vahekorra ajal, veritsus pärast vahekorda, tsüklihäired, valud vaagnapiirkonnas
 • Meestel valulikkus kusitis või urineerimise ajal, eritis kusitist
 • Meestel ja naistel villid või haavandid suguelundite piirkonnas, valulikkus, eritis pärasoolest

Miks peaks nende nähtude ilmnemisel viivitamatult arsti juurde minema? „Kui sugulisel teel levivad haigused ravimata jätta, põhjustavad need pikema aja jooksul tõsiseid tüsistusi,“ selgitab Aluri.

Foto: Pexels

Seksuaalsus on lahutamatu osa iga inimese identiteedist, mõttemaailmast ja tundeelust kogu elukaare vältel. Seda, muu hulgas ka sellest rääkimist ei pea häbenema.

Seksil võib eri inimeste jaoks olla väga erinev tähendus. Tihti peetakse seksist rääkides silmas üksnes (vaginaalset) seksuaalvahekorda, kuid tegelikult võib seks hõlmata väga erinevaid tegevusi. Ei ole olemas üht ja õiget viisi, kuidas seksida. Tuleb arvestada sellega, mis on meeldib ja pakub partneritele rahuldust.

Foto: Tiit Tamme

Seksiga käivad paraku mõnikord kaasas ka haigused. Kuid nende vastu saab igaüks end väga litsalt moel kaitsta – parimat kaitset sugulisel teel edasikantavate haiguste vastu pakub kondoom. Kui aga on vaja intiimtervise probleemiga arsti poole pöörduda, siis ei pea selle pärast põdema ega end halvasti tundma.

Samal teemal

18.10.2020
GÜNEKOLOOG ANNAB NÕU: 7 asja, mida arsti juures käies pole põhjust häbeneda
11.09.2020
NAISTEARST HOIATAB: kuri viirus võib põhjustada vähki nii naistel kui meestel
25.06.2020
NAISTEARST SELGITAB: kas suguhaiguse võib saada ka suudeldes või saunalavalt?
10.06.2020
NAINE, JÄLGI OMA TERVIST! Neid 8 märki ei tohi kindasti ignoreerida!