Meeled

KAS KA SINA RÄÄGID TEISI TAGA? Siin on üllatav põhjus, miks see on eluliselt vajalik! 

Ohtuleht.ee, 21. august 2019, 13:45
Tüüpiline inimene kulutab kuulujuttudele umbes 52 minutit päevas. Foto: Vida Press
Kõik räägivad kuulujutte. Muidugi meeldib meile mõelda, et me vestleme vaid olulistest ja sügavatest teemadest, kuid tegelikult räägime me kõik taga ka teisi inimesi.

Uuringus, mis avaldati ajakirjas Social Psychological and Personality Science, leiti, et n-ö tüüpiline inimene kulutab kuulujuttudele umbes 52 minutit päevas. Kuid enamik inimestes ei käi teistele kõrva sosistamas, mida see või teine kolleeg tegi nädalavahetusel. Tegelikult jagatakse lihtsalt infot ennast ümbritsevate inimeste kohta.

Samal teemal

Uurijate arvates on väga lihtne selgitus, mida tähendab tagarääkimine – see on rääkimine inimesest, keda pole kohal. See ei tähenda, et levitatakse tingimata pahatahtlikke kuulujutte või piinlikke lugusid. Sa räägid taga, kui ütled kellelegi, et su täditütar abiellub järgmisel nädalavahetusel või et su sõber leidis uue töökoha.

Uurijad leidsid, et enamiku sellest 52 minutist jagame me kahjutut, vahel isegi igavat infot igapäevase elu kohta, mitte ei klatši kolleegi, kes jõi ennast täis.

Miks me siis raiskame nii palju aega, jagades üsna mõttetut teavet teiste elude kohta? Teadlased leidsid, et tagarääkimine kuulub inimese põhiinstinktide hulka, kuna meie elu on tihedalt seotud  kuulumisega gruppidesse. Me mitte ainult ei kuulu gruppidesse, vaid sõltume nendesse kuuluvatest inimestest, et ellu jääda.

Me vajame meid ümbritsevate inimeste kohta võimalikult palju infot: missugused nad on, keda ei saa usaldada, kes rikub grupi reegleid, kes on sinu vastu sõbralik jms.

Foto: Pexels

Kuulujuttude levitamine aitab ellu jääda

Mõtle gruppidest, kuhu sina kuulud. Sa sõltud perekonnast, et saada armastust ja kaastunnet. Nendest võib sõltuda seegi, kas saad süüa ja et oleks koht, kus elada. Sõltud sõpradest, et oleks kellega suhelda ja aega veeta. Sa sõltud tööandjast, et palka saada.

Näiteks kui  su ema ütleb, et isa jäi töötuks, saad edasi mõelda, kuidas maksta arveid ja üüri. Kui su kolleeg ütleb, et ülemusel on kavas inimesi vallandada, saad valmistuda uue töö otsimiseks. Kuulujuttude levitamine aitab meil ellu jääda.

Kuulujuttude rääkimine ütleb mõndagi ka rääkija kohta: missugused on tema vaated ja uskumused, kas teda saab usaldada, mida ta peab oluliseks ja kas ta oskab saladusi hoida.

Foto: Pexels

Loomulikult ei tohi me unustada, et vahel võib tagarääkimine minna väga inetuks. Mõnedel kuulujuttudel on halvad tagajärjed nii sellele, kellest räägitakse taga, kui ka rääkijale endale. Näiteks võidakse järeldada, et kuulujuttude levitaja pole usaldusväärne inimene ja teda ei saa tööle võtta.

Kui su ema ütleb sulle, et isa kaotas töö, võib isa saada vihaseks, et talle ei antud aega, et ta oleks saanud seda uudist ise jagada.  Kuulujutud võivad meid riidu ajada, aga ka ühendada teiste inimestega. Kuid oma olemuselt on info jagamine väga oluline.

Allikas: Health.com

;