Hea nõu

KAS E-SIGARET ON TÕESTI TERVISLIKUM? Need on 6 kõige levinumat eksiarvamust (5)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 23. august 2019 06:00
E-sigaret ei ole kindlasti inimese organismile ohutu.Foto: Vida Press
Sageli aravatkse, et e-sigareti tõmbamine on turvalisem kui tavaline suitsetamine. Tootjad on kasutusele võtnud isegi sõna veipimine, et nagu polekski tegu suitsetamisega. Tegelikult reageerib inimese organism e-sigaretile üsna samamoodi kui tavalisele sigaretile.

Müüt: E-sigaret aitab suitsetamisest loobuda

Samal teemal

Tegelikkus: E-sigareti nagu ka tavasigareti tõmbamine on täpselt samuti suitsetamine. Pole tähtis, kas tegemist on tavasigarettide, sigarillode, vesipiibu, huuletubaka või e-sigaretiga — kõigi nende ühine nimetaja on nikotiin  ning tneed on tubakatooted või tubakatootega sarnaselt kasutatavad tooted. Tavasigaretilt e-sigaretile üle minnes ei muutu suitsetamisrutiin, muutub vaid nikotiini omandamise vahend.

Müüt: E-sigaret on tervislik alternatiiv tavasigaretile

Tegelikkus: E-sigaret ei ole kindlasti inimese organismile ohutu. Kuigi e-sigarettide pikajaline mõju tervisele pole veel teada, kujutab e-sigaret inimese organismile ohtu. Nii näiteks leidis Tartu Ülikooli doktorant, et e-sigarettide tõmbamisel avaldub inimese bronhiepiteeli rakkudes tavasigaretiga sarnane mehhanism. Nikotiin on närvimürk, millel võivad organismile olla laastavad mõjud

Müüt: E-sigaretiga hingad sisse ja välja vaid nikotiiniga veeauru

Tegelikkus: E-sigareti sisse- ja väljahingatavast aurust on leitud arvukalt mitmesuguseid aineid. Näiteks raskmetalle, nagu tina ja nikkel, aga ka formaldehüüdi ja atseetaldehüüdi, mis on mõlemad kantserogeenid. Kuna e-sigareti marke on väga palju, on toodete koostis väga varieeruv.

Foto: Pexels

Müüt: E-sigarettide tarvitamine ei mõjuta teiste inimeste tervist

Tegelikkus: Uuringute käigus on selgunud, et e-sigarettide tarvitamisel väljahingatav aur võib sisaldada eri aineid, sh nikotiini. Järelikult on ka e-sigareti passiivne suitsetamine ohtlik.  Nikotiin on tugev sõltuvust tekitav aine, mis mõjutab arengut ja aitab kaasa vähi tekkele.

Tegelikkus: Tegelikkuses on  e-sigarettide tarvitamine kõikides lasteasutustes ning lastega seonduvates asutustes seadusega keelatud. Ka paljud ettevõtted on otsustanud keelata e-sigareti tarvitamise siseruumides.

Müüt: See on lihtsalt meeldiv ajaviitmismeetod

Tegelikkus: Tihti öeldakse, et suitsetamine on mõnus tegevus, kuid seda varjutab nikotiinisõltuvus.

Allikas: Tubakainfo.ee

Samal teemal

07.01.2022
KAS SU JOOMINE ON KONTROLLI ALL? Kui need küsimused tunduvad ebamugavad, oled juba riskantsel pinnal
06.10.2021
KONTROLL HAKKAB JUBA KADUMA? 10 üllatavat asja, millest võid kergesti sõltuvusse jääda
21.08.2021
LÄHEDANE JOOB? Mis teda aitab, aga mis teeb asja veel hullemaks?
13.01.2021
PANE TÄHELE OHUMÄRKE: naiste infarkt võib olla ebatüüpiline ja salalik