E-sigaret ei ole kindlasti inimese organismile ohutu.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 23. august 2019 06:00
Sageli aravatkse, et e-sigareti tõmbamine on turvalisem kui tavaline suitsetamine. Tootjad on kasutusele võtnud isegi sõna veipimine, et nagu polekski tegu suitsetamisega. Tegelikult reageerib inimese organism e-sigaretile üsna samamoodi kui tavalisele sigaretile.

Müüt: E-sigaret aitab suitsetamisest loobuda

Tegelikkus: E-sigareti nagu ka tavasigareti tõmbamine on täpselt samuti suitsetamine. Pole tähtis, kas tegemist on tavasigarettide, sigarillode, vesipiibu, huuletubaka või e-sigaretiga — kõigi nende ühine nimetaja on nikotiin  ning tneed on tubakatooted või tubakatootega sarnaselt kasutatavad tooted. Tavasigaretilt e-sigaretile üle minnes ei muutu suitsetamisrutiin, muutub vaid nikotiini omandamise vahend.

Müüt: E-sigaret on tervislik alternatiiv tavasigaretile

Tegelikkus: E-sigaret ei ole kindlasti inimese organismile ohutu. Kuigi e-sigarettide pikajaline mõju tervisele pole veel teada, kujutab e-sigaret inimese organismile ohtu. Nii näiteks leidis Tartu Ülikooli doktorant, et e-sigarettide tõmbamisel avaldub inimese bronhiepiteeli rakkudes tavasigaretiga sarnane mehhanism. Nikotiin on närvimürk, millel võivad organismile olla laastavad mõjud

Müüt: E-sigaretiga hingad sisse ja välja vaid nikotiiniga veeauru

Tegelikkus: E-sigareti sisse- ja väljahingatavast aurust on leitud arvukalt mitmesuguseid aineid. Näiteks raskmetalle, nagu tina ja nikkel, aga ka formaldehüüdi ja atseetaldehüüdi, mis on mõlemad kantserogeenid. Kuna e-sigareti marke on väga palju, on toodete koostis väga varieeruv.

Foto: Pexels

Müüt: E-sigarettide tarvitamine ei mõjuta teiste inimeste tervist

Tegelikkus: Uuringute käigus on selgunud, et e-sigarettide tarvitamisel väljahingatav aur võib sisaldada eri aineid, sh nikotiini. Järelikult on ka e-sigareti passiivne suitsetamine ohtlik.  Nikotiin on tugev sõltuvust tekitav aine, mis mõjutab arengut ja aitab kaasa vähi tekkele.

Müüt: E-sigarettide tarvitamisel ei pea välja minema suitsu tegema.

Tegelikkus: Tegelikkuses on  e-sigarettide tarvitamine kõikides lasteasutustes ning lastega seonduvates asutustes seadusega keelatud. Ka paljud ettevõtted on otsustanud keelata e-sigareti tarvitamise siseruumides.

Müüt: See on lihtsalt meeldiv ajaviitmismeetod

Tegelikkus: Tihti öeldakse, et suitsetamine on mõnus tegevus, kuid seda varjutab nikotiinisõltuvus.

Allikas: Tubakainfo.ee