Keha

JALUTAMISE IMEVÄGI: kõndimine noorendab aju, muudab loominguliseks ja peletab depressiooni 

Triin Tael, 24. august 2019 00:01
KÕNNI TERVISEKS: Jalutamise ajal aju verevarustus paraneb ja meeled teravduvad. Kui jalutad sõbraga koos ja vestled temaga, tuleb ajul veelgi rohkem rööprähelda.Foto: VIDA PRESS
Dublinis asuva nimeka Trinity College'i neuroloogiainstituudi professor Shane O'Mara tahaks jalutamist kõigile ravimina välja kirjutada. Ta on kirjutanud sellest lausa raamatu „In Praise of Walking“ ehk „Jalutamise kiituseks“. O'Mara on veendunud, et inimese aju on arenenud liikumise toetamiseks ning seega: kui me kodudiivanile konutama jääme, ei tööta ka aju enam korralikult. Jalutuskäikude imelist mõju on tõestanud ka uurimused.

Eelmise aasta detsembris vahendas CNN.com värsket teadusuudist, et kolm korda nädalas jalutades on võimalik aju funktsionaalselt vanust tunduvalt langetada. Katsealusteks valiti 160 kõrgvererõhu või mõne teise südamehaiguse riskiga eakat, kes polnud kunagi trenni teinud ning kellel oli tuvastatud kognitiivseid probleeme – näiteks oli neil raskusi otsuste langetamisel, asjade meeldejätmisel või keskendumisel. Uurimisrühma juht, Duke University kliiniline psühholoog James Blumenthal võttis eelduseks, et südame tervise eest hoolt kandes kanname ühtaegu hoolt selle eest, et meil jaguks vanaduses oidu enda eest hoolitseda, oskusi arveid tasuda jms.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

11.09.2021
ISTUD JÄLLE KOGU PÄEVA? Nii rikud pepuvormi ja riskid nende kuue haigusega
21.07.2019
TEADLASED: kujutlusvõime aitab lihasmassi tõhusamalt kasutada
15.07.2019
ÜKS JALUTUSKÄIK PÄEVAS: vähendab riski haigestuda diabeeti!
12.07.2019
APPI, JÄLLE UNUSTASIN! Spetsialist jagab soovitusi mälu treenimiseks