Uudised

Ekspert: vastsündinute ja väikelaste ravimeid on vähe uuritud (3)

Toimetas Aare Kartau, 27. august 2019, 11:09
Tuuli MetsvahtFoto: Andres Tennus/Tartu Ülikool
Vastsündinutele ja väikelastele sobivaid ravimeid ei ole maailmas palju. Kaht kolmandikku neist arstimitest ei ole nimetatud vanuserühmades üldse uuritud. Kui neid manustada, võivad tekkida kõrvaltoimed või ei pruugi nende toime olla piisavalt tõhus. Seetõttu on selles eas laste ravimite uuringud väga olulised.

1. septembril Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas tööd alustava laste ja vastsündinute intensiivravi professori Tuuli Metsvahi sõnul eeldatakse täiskasvanute ravimi puhul, et enne turuletoomist ja kliinilisse kasutusse võtmist on selle efektiivsust ja ohutust kinnitavad kliinilised uuringud tehtud. Aga laste ja vastsündinute ravimitest on olenevalt ravimirühmast kuni kaks kolmandikku kasutusel ilma põhjalike eelnevate uuringuteta.

Metsvaht tõi näite, et Euroopa lasteintensiivravi osakondades saab kuni 63% vastsündinutest ravimeid, mille koostises ja tootmisel on kasutatud potentsiaalselt ohtlikke abiaineid. „Toksikokineetilised uuringud viitavad nende ainete kuhjumise võimalusele organismis eeskätt sügavalt enneaegsetel vastsündinutel. On kirjeldatud ka abiainetest tingitud mürgistusi. Sealjuures on ligikaudu kahel kolmandikul juhtudest Euroopa ravimiturul olemas ilma ohtlike abiaineteta alternatiivne ravimivorm,“ kirjeldas professor probleemi ulatust

„Vastsündinute ja laste organismi võime ravimiga kohaneda ja sageli ka ravimi toime on hoopis teistsugused kui täiskasvanul. Ravimi toime laste organismile võib erineda ka vanuserühmiti,“ rääkis Metsvaht, lisades, et kui vajalikku teavet ei ole, on suurem oht arstimi kõrvaltoimete tekkimiseks, aga ka ravimi efektiivsus ei pruugi olla optimaalne.

Laste kliiniliste uuringute teadusgruppi kuuluv vastne professor uurib oma rühmaga, milliseid võimalusi pakuvad personaalmeditsiinis farmakokineetika ja -dünaamika. „Üha rohkem juurdub meditsiinis arusaam, et üks suurus ei sobi kõigile. Ravimitest rääkides tähendab see, et haige individuaalsed omadused võivad mõjutada ravimi toimet organismile. Praegu uurime ravimi individuaalset annustamist Bayesi meetodi abil, et saavutada selle parimaks toimeks vajalik hulk organismis,“ ütles Metsvaht, lisades, et ennekõike on selliseid lahendusi vaja ravimite puhul, kus toimiva ja toksilise kontsentratsiooni vahe on väga väike. Samuti on seda vaja rühmades, kus on suur haigete varieeruvus alates intensiivravil olijatest kuni vastsündinuteni.