Uudised

HOIATUS: Pärnu rannast leiti sinivetikaid (3)

Toimetas Aare Kartau, 28. august 2019, 11:58
Pärnu randFoto: Teet Malsroos
Esmaspäeval leiti Pärnu rannahoone juurest võetud veeproovist sinivetikaid, selgub linnavalitsuse pressiteatest. Linnavalitsus ei soovita hetkel Pärnu supelrandades ujuda.

Tartu Ülikooli mereinstituudi teadur Andres Jaanus teatas kolmapäeval linnavalitsusele, et analüüsi tulemusena leiti proovist massiliselt kaht sinivetikaliiki: Aphanizomenon flosaquae ja Nodularia spumigena. Viimane neist on mehe sõnul potentsiaalselt toksiline (võib toota maksamürke ehk hepatotoksiine), põhjustades pikemal kokkupuutel ja vee allaneelamisel tõsiseid terviserikkeid. „Suures koguses sinivetikaid sisaldava vee sattumine organismi võib esmaste sümptomitena kutsuda esile kõhuvalu, kõhulahtisuse, oksendamise, suuvillid, kuiva köha ja peavalu,“ teatas Tartu ülikooli mereinstituudi teadur.

Jaanuse sõnul pole sellises vees suplemine soovitatav. „Kas vees on suures koguses sinivetikat, saab hinnata ka läbipaistvuse järgi. Kui umbes ühe meetri sügavuses vees seistes pole võimalik näha enda varbaid ja samal ajal puudub lainetus või muu häiriv tegur, mis merepõhjast setteid üles tõstab ja sellega läbipaistvust vähendab, on suure tõenäosusega tegu mikrovetikate massesinemisega,“ selgitas ta.

Kaldale uhutuna on sinivetikad äratuntavad sinakasrohelise õhukese kihina liival või kividel. Jälgida tuleks ka tuule suunda, millest sõltuvalt vetikakogumid kas kuhjuvad randa või kantakse sealt eemale.

Sinivetikate avastamise tõttu heiskas rannavalve kolmapäeval Pärnu keskrannas punase lipu, mis informeerib suplemise ohtlikkusest. Eriti tähelepanelik tasub olla lastel ja nõrgema tervisega inimestel. Täna hakatakse kõigisse Pärnu supelrandadesse paigaldama inimesi hoiatavaid eesti- ja ingliskeelseid silte, vetikaproovid võetakse peale Pärnu ranna ka Valgerannast.

Sinivetikaohu taandumisest annab linnavalitsus eraldi teada.