Meeled

HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: sügisel turguta immuunsust selle ülimalt lihtsa tegevusega! (13)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 11. oktoober 2020 09:00
Foto: Vida Press
Sügisel jahenevad ilmad ja inimese eluprotsessid aeglustuvad.  Aastaaegade ja ööpäeva vaheldumine mõjutab looduses kõike, ka inimest. Iga muutus looduses peegeldub terves inimese organismis ja ja shen`is. Nüüd on aeg, mil peaks ärkama veidi hiljem ja magama minema varem kui suvel, kirjutatakse Tervise Alkeemia blogis.

Sügis on viljade valmimise, saagi kogumise ja koristamise aeg. Kevadel tärganud ja suvel kasvanud taimed saavad sügiseks valmis – kogu energia ja elujõud on talletunud viljadesse. Mida kaugemale sügis areneb, seda madalamaks langeb temperatuur, seda külmemaks ja pikemaks muutuvad ööd – loodus valmistub puhkuseks ja rahuks. Kõiges ümbritsevas hakkab võimust võtma yin-energia, päikeselist ning sooja yang`i jääb üha vähemaks.

Inimesed, kellel on sooja yang-energiat vähe, on sügisel ja eriti talvel raske hakkama saada, tuleb masendus ja depressioon, sest neil on vaja välist valgust, soojust ja päikest, et tasakaalus püsida.

Foto: Pexels

 Kuigi sügisel võib palju sadada ja ilm tundub niiske, on tegelikult sügisele iseloomulik ilmastikufaktor kuivus. Vahet ei ole, kui palju sajab, taimed kuivavad ikkagi ära. Looduses hakkavad energia ja elumahlad liikuma alla- ja sissepoole. Kui suudame ka enda kehas energiat selles suunas liigutada, on meil lihtsam muutustega kohaneda ja tervist ning heaolu säilitada.

Kuna inimestel on nahapoorid veel suvesoojusest lahti, oleks hea kohandada keha lisanduva külmaga ja tugevdada vastupanuvõimet – liiga vara ei ole mõtet talveriideid selga panna ja väljas on soovitatav liikuda nii palju kui võimalik.

Foto: Pexels

Nüüd on aeg, mil peaks ärkama veidi hiljem ja magama minema varem kui suvel. Meel tuleks hoida rahulik (nt mediteerides) ja ei tohiks heietada muremõtteid, et kopsude qi püsiks puhtana (ja laskuks hästi).

Suvel, mil oli valitsevaks elemendiks tuli – tegelesime rohkem välisega – reisid, väljasõidud, palju suhtlemist. Sügisel pöördub tähelepanu sissepoole, tuleb valmistuda talveperioodiks, kõrvaldada tarbetud tegevused ja asjad ning keskenduda väärtuslikule. 

Hinga sügavalt

Üks parimaid võimalusi kopsude tugevdamiseks on sügavalt hingata. See kõlab lihtsalt, kuid enamik meist ei hinga nii sügavalt ja see võib mõjutada meie mälu, energiataset ja immuunsust. Soovitatav on minna õue, imetleda kauneid sügisvärve ja hingata karget õhku. See aitab tugevdada teie kopse, aitab saavutada selget ja emotsionaalset rahu.

Foto: Pexels

Immuunsuse tugevdamiseks sobivad ka mõned Hiina ravimtaimed nagu korditseps, ganoderma. Oluline on teha qi`d tugevdavaid harjutusi (qi gong, shindo) ning väga tähtsal kohal on ka puhkus ja unekvaliteet.

Inimene peaks kindlasti pöörama tähelepanu toidule, mida ta sööb. Sügisel peaks see olema soojendava iseloomuga, see aitab energia suunata keha väliskihist sisemusse ja soojendada keha sisemust. Sügistoite võiks valmistada rahulikul tulel ja pikemalt – keeta, aurutada ja küpsetada.

Sügis on hea aeg, et vaadata üle oma tegemised ja elu erinevad aspektid. Laske vanal minna, looge uut ruumi – annetage vanad riided heategevuseks, puhastage oma arvuti ja sahtlid. Traditsiooniline Hiina meditsiin ütleb, et see on aeg aastas, mil meie vaim on kergesti juurdepääsetav. Sulgege silmad, võtke mõni minut, et üldse mitte midagi teha.

Samal teemal

05.08.2021
SÖÖ IGA PÄEV ÜKS VÕI ROHKEMGI: õunad aitavad eemal hoida neid haigusi!
05.06.2021
HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: suvel söö gillitud liha asemel hoopis neid toite!
23.05.2021
HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: mis jahutab kõige paremini keha?
21.05.2021
HIINA MEDITSIIN SUVEST: nii parandad mineviku haavu, et leida rõõm ja armastus!