Keha

MAKS ON ÄRA KURNATUD? Aita tähtsal organil taastuda nende toitude ja ravimtaimede abil! (10)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 21. august 2020 06:00
Et maks saaks loomulikul teel puhastuda ja taastuda, on mõistlik tõsta menüüs esikohale aed- ja puuviljad, marjad ja kaunviljad.Foto: Vida Press
Kuiv ja tuhm nahk, kollakad silmavalged, halb sapine hingeõhk, haiguslik kõhnus või hoopis rasvumine – need sümptomid viitavad, et inimesel võib olla probleeme maksaga. 

Kui sümptomitega kaasneb ka alkoholilembus, liigsöömine ja/või ravimite rohke tarvitamine, on kindel, et maks vajab kiiremas korras tähelepanu, räägib Apotheka proviisor Catri Valner.

Samal teemal

Maks täidab kehas üle 500 ülesande. Kõige enam teatakse, et maks on  verepuhastusfilter. Maks vastutab mürgiste ühendite kahjutuks tegemise ja lagundamise eest, et tekiksid vähemohtlikud koostisosad. Samuti juhib maks kehast välja ülemääraseid vitamiine ja ainevahetuse jääke. Lisaks reguleerib maks ka lipiidide ehk rasvade ainevahetust ja toodab sappi, mis on seedeprotsessis asendamatu. Maks reguleerib ka süsivesikute ainevahetust, tegutseb vereloomeelundina, toodab hormoone ja fermente, ladustab mitmeid vitamiine ja mineraale.

Levinumad maksahaigused

Kuna maks mängib organismis tähtsaid rolle, esineb ka mitmesuguseid maksahaiguseid. Enamlevinud ja tavalisemad neist on maksa alkoholitõbi, hepatiidid ja maksa rasvdüstroofia ehk rasvmaks.

Kuidas alkohol siis maksa kahjustab? Kuna enamiku alkoholist lõhustab organism maksas, avaldabki alkohol kõige suuremat mõju just maksale. Selle tulemusena hakkavad maksas ladestuma triglütseriidid ja rasvhapped. Ka rasvase toidu rohke söömise tulemusena hakkab maksarakkudesse kogunema rasv, rakumembraanides tekivad defektid ning maksarakud kärbuvad. Ehkki maks on üks väheseid organeid, mis on kahjustuse korral võimeline rakke taastootma, langeb pikaajalise alkoholi ja rasvase toidu tarbimisel rakkude taastumisvõime. Maksatsirroosi korral on tegemist pöördumatute kahjustustega, sest siis maksarakud hävinevad ja maks sidekoestub.

Maksa taastumine

Et maks saaks loomulikul teel puhastuda ja taastuda, on mõistlik tõsta menüüs  esikohale aed- ja puuviljad, marjad ja kaunviljad. Menüüst tuleb aga välja jätta kohv, kõikvõimalikud praetud ja grillitud toidud, poolfabrikaadid, transrasvad, suitsutatud tooted ja rafineeritud toidud – valge suhkur, valge jahu ja sellest tehtud tooted, valge riis, õlid. Muidugi tuleb hoiduda ka alkoholist ja sigarettidest.

Apteegis on müügil ka mitmeid maksa toetavaid ja puhastavaid preparaate.

  • Kroonilise hepatiidi ja maksa toksilis-toitumusliku kahjustuse raviks on apteegis müügil essentsiaalseid ehk asendamatuid fosfolipiide sisaldavad kapslid. Need aitavad maksa puhastada ja toota uusi terveid rakke.
  • Aminohapet L-ornitiini sisaldavad preparaadid – näiteks Hepastrong Amino kapslid – aitavad maksal normaalselt funktsioneerida ning taastuda. Ka sellistes probiootikumidest nagu Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus plantarum, Streptococcus thermophilus ja Lactobacillus bulgaricus võib abi olla maksahaigustest taastumisel.
  • Ravimtaimedest kasutatakse maksa turgutamiseks kõige enam maarjaohakat, harilikku artišokki, võilille, saialille, astelpaju, kurkumit, hiina sidrunväänikut, aga ka käokulda, raudrohtu, teekummelit, liht-naistepuna ja kõrvenõgest.
  • Maarjaohakat kasutatakse maksa toksiliste kahjustuste ja kroonilise maksapõletiku korral. Selles sisalduv toimeaine silümariin toimib rakumembraane stabiliseerivalt ning kaitseb seeläbi maksarakke kahjulike tegurite eest ja aitab kahjustunud rakkudel taastuda. Silümariin on ka võimas antioksüdant, aidates sellega kaitsta keha vabade radikaalide eest ning kiirendades uute maksarakkude kasvu vanade, haigete ning hävitatud rakkude asemele.
  • Harilik artišokk sisaldab ainet nimega tsüneriin, mis soodustab sapi ja kõhunäärme ensüümide eritumist, aitab seedida rasvast toitu, kaitseb maksa toksiinide eest ja vähendab vere kolesteroolisisaldust.
  • Võililleekstraktil on antioksüdantne ja põletikuvastane toime, see aitab vähendada maksakahjustuste esinemist ning suurendab sapi juurdevoolu.
  • Saialillel on põletikuvastane ning kahjulikke baktereid hävitav toime. Saialilleekstrakt aitab seega vähendada maksakahjustusi.
  • Astelpaju koostisse kuuluvad bioflavonoidid, mis osalevad maksa kaitsefunktsioonides. Lisaks aitab astelpaju maksarakke stimuleerida.
  • Kurkum aitab eemaldada toksiine ning on maksarakke uuendava toimega.