Tulevikus elame kõrgema eani ja järjest kauemaks jagub naiste kõrvale ka mehi.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 4. september 2019 10:35
Siiani oleme enamasti saanud rääkida, et Eesti elanike oodatav eluiga ja tervena elatud aastad on kasvutrendis. Värskelt avaldatud näitajate põhjal tuleb nentida, et elame küll kauem, aga haigemana.

Statistikaameti andmetel oli 2018. aastal meeste oodatav eluiga sünnimomendil 73,9 ja naistel 82,4 aastat. Mõlema soo esindajate eluiga on pikenenud, meestel veidi rohkem. Tervena elavad mehed 52,8 ja naised 55,6 eluaastat. Veel aasta tagasi näitas arvutus meestele ligi kaks ja naistele üle kolme aasta pikemat eluiga tervena.

Naised elavad eeldatavasti keskmiselt kaheksa ja pool aastat kauem kui mehed. Veel kümme aastat tagasi ennustati meestele neli ja naistele kaks aastat lühemat eluiga. Statistikaameti rahvastiku- ja sotsiaalstatistika osakonna juhtivanalüütik Alis Tammur sõnab, et oodatava eluea kasv jätkub tõenäoliselt ka järgmistel aastatel. „Tulevikus elame kõrgema eani ja järjest kauemaks jagub naiste kõrvale ka mehi. Kõige kiiremini kasvas eelmisel aastal muust rahvusest, kõrgharidusega ja linnades elavate meeste ning muust rahvusest naiste oodatav eluiga.“

Euroopas oli 2017. aasta andmetel kõrgeim naiste oodatav eluiga Hispaanias (86,1) ja madalaim Põhja-Makedoonias (77,9). Meeste kõrgeim eluiga oli Šveitsis (81,6) ja madalaim Ukrainas (68,3). Euroopa Liidu keskmise taustal on Eesti meeste näitaja kehvem – oodatav eluiga on üle nelja aasta madalam. Eesti naiste näitaja jääb Euroopa Liidu keskmisele alla umbes aastaga.

Meeste lühem eluiga on ootuspärane

Oodatav eluiga sõltub paljudest teguritest. Neist olulisemad on ümbritsev keskkond, tervishoiuteenuste kättesaadavus, tööohutus, inimeste elatustase ja terviseteadlikkus. Meeste lühem oodatav eluiga on ootuspärane, kuna nad on riskialtimad ja sageli hõivatud füüsiliselt rasketel ning tervisele ohtlikel töökohadel. Meeste hulgas ka rohkem ka tervist kahjustavat eluviisi, nagu alkoholi tarbimist  ja suitsetamist.

Tervena elatud aastad olid möödunud aastal langevas trendis, näitaja jõudis 10 aasta tagusele tasemele. Erinevaid rahvastikurühmasid vaadates selgub, et muust rahvusest mehi ja naisi see ei puuduta. Neil kasvas oodatav eluiga kõige rohkem ja tervena elatud aastad veidi. Kõige suurem tervena elatud aastate langus oli maapiirkondades ning eesti rahvusest meestel ja naistel.

Üldiselt saab trendide muutuses kindel olla, kui need on kestnud mitu aastat. Antud juhul on näitaja arvutamisel kasutatud valikuuringu tulemusi, mistõttu tuleb arvestada mõõtmisveaga. Samas ei seleta see kogu toimunud langust.

Muutust Eesti inimeste tervisehinnangu halvenemise poole kinnitavad ka teised 2018. aasta kohta avaldatud andmed. Alates 20. eluaastatest on inimeste hinnang oma tervisele pea kõigis vanusrühmades märgatavalt halvenenud. Tõusis ka inimeste hulk, kes väitsid, et on järjekorra tõttu arstiabist ilma jäänud.

Samal teemal

Kommentaarid  (21)

Jüri 5. september 2019 13:31
Kõik ju täiesti loogiline - tervishoid on muutunud äriks ja loomulikult on meditsiin ärina huvitatud suuremast kasumist/teenistusest. Ja täpselt nii rohkem raha tulebki, kui inimesed jäävad varem haigeteks ja surevad hiljem - st pikeneb aeg, kus suur raha makstakse arstidele ja ravimifirmadele. MEDITSIIN EI TOHIKS OLLA KASUMILE ORIENTEERITUD ÄRI !!! Tegelikult sama lugu ka haridusega - järjest suurem on kõrgharitud diplomitega inimeste protsent, aga IQ on Euroopas (vist oli viimase kümne-kahekümne aastaga) langenud 7-8 punkti - st inimesed kõrgemalt haritud ja lollimad.
Juhan. 5. september 2019 08:03
Jehoova lubab igavest elu.
RISTIRAHVAS ÄRGAKE ,,,,,ELATE KÜLL HAIGENA --AGA NATUKE KAUEM KÜLL 5. september 2019 08:30
TEAD JUHAN ? KAS JEHOOVA TUNNISTAJAD ON SIND KA KÜLASTANUD ? JA ON VIST --- SINU AJUD SEGI PÖÖRANUD ??? RISTIRAHVAS SELLIST JAMA EI PEAKS ÜLDSE KUULAMA ? SOOVITAN JUHANIL VAADATA TAEVA POOLE JA USU MIND KA SEE PIKENDAB SINU PÄEVI -- JUST MEILE ANTUD TERVENA ELATUD AASTAID JUURDE,, ""TEHKE TÖÖD MÕÕDUKALT ,,ELATE KAUEM
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS