Keha

PAANIKA TERVISE PÄRAST: rokkstaari äkksurm tekitas raviseadmete järjekorra (9)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 5. september 2019 13:33
CPAP-seade aitab hingata: näole asetatakse mask, mille kaudu juhitakse hingamisteedesse õhk, mis hoiab neid avatuna. (Pilt on illustratiivne)Foto: Vida Press
Uneapnoed põdenud Soome rokkstaari Olli Lindholmi äkksurm mõjus meie põhjanaabritele kui äratus. Viimastel kuudel on Soomes diagnoositud seda haigust nii palju, et raviseadmetele on tekkinud pikad järjekorrad, kirjutab Iltalehti.

Ka vaikseks tapjaks kutsutud uneapnoe on haigus, mis tähendab hingamisseisakuid une ajal. Sellega kaasnevad sageli norskamine ja sagedased öised ärkamised, inimene ei puhka ennast välja. Haigus võib põhjustada kõrget vererõhku ja südameprobleeme.

Levinud on ravi CPAP-seadmega: inimene paneb ööseks näole nina- või nina-suu maski, mille kaudu juhitakse hingamisteedesse sobiva rõhuga õhk, mis hoiab hingamisteid avatuna.

Nüüd tuleb raske uneapnoe raviks mõeldud seadet mõnes Soome maakonnas oodata isegi mitu kuud, mis põhjustab patsientidel muret ja stressi.

Samal teemal

Arvatakse, et uneapnoed põevad sajad tuhanded soomlased, kuid paljudele jõudis uneapnoe ohtlikkus kohale alles siis, kui pärast Olli Lindholmi äkksurma hakati palju rääkima ka tema haigusest. Lindholmile oli määratud CPAP-seade, kuid ta keeldus seda kasutamast. Tänavu veebruaris lahkunud laulja oli surres 54aastane.

Samas rõhutatakse, et kuigi seadmele on järjekorrad, ei sea see inimeste elu ohtu. Pigem tekitavad probleeme stress ja hirm pärast diagnoosi saamist. Pealegi ei vaja CPAP-seadet kõik uneapnoe-patsiendid.

Uneapnoe leevendamiseks saab ka ise üht-teist teha, näiteks langetada kaalu, lõpetada suitsetamine, rohkem liikuda. Haigust ravitakse ka hammastele asetatavate kapede jm abil.

Samal teemal

02.09.2021
MIKS SU JUURES ON IMELIK LEHK? Need 4 haisu kõnelevad tõsisemast tervisemurest
09.05.2021
VÄSIMUS EI LÄHE ÜLE? 10 võimalikku põhjust, miks tasub juba muret tunda
13.01.2021
KAS JOOD LIIGA PALJU? 9 ohumärki, et alkohol maitseb sulle juba ülearu hästi
04.08.2019
VÄRSKE STATISTIKA: elame järjest kauem, aga haigemana