Pilt on illustratiivne.Foto: Erki Pärnaku
Terviseuudised
5. september 2019, 16:15

Varud täis! Eestist kaob migreeniravim, kannatajate elukvaliteet langeb (21)

Eesti migreeni ja peavalu patsientide ühing on nördinud ravifirma Merck Sharp & Dohme otsusest, millega lõpetatakse ravimi Maxalt turustamine. Ühingu sõnul tähendab see paljudele migreeni patsientidele elukvaliteedi langust.

MTÜ Eesti migreeni ja peavalu patsientide ühing toob kirjas ravifirmale Merck Sharp & Dohme välja tõsiasja, et Eesti mõjutab migreen erinevatel andmetel 12–15% ühiskonnast. „Olukorras, kus Merck Sharp & Dhome OÜ on alustanud Eesti vabariigis risatriptaani (Maxalt) turustamise lõpetamise, tekib suure hulga migreeni patsientide elukvaliteedi langus, kuna: risatriptaani tarvitamine ei ole enam võimalik,“ märgitakse kirjas. „Teised triptaanide rühma toimeained ja preparaadid ei pruugi, arvestataval hulgal migreeni diagnoosiga patsientidel, tagada samaväärset raviefekti ja haiguse kontrolli.“

Sellest tulenevalt soovib ühing ravifirmaga läbirääkimisi pidada, et ravimit Maxalt saaks ka edaspidi Maarjamaal soetada. Osaühingu tegevjuht Konstantin Rebrov on ühingule otsust selgitanud kurva tõdemusega, et ravim kaob turult, sest see ei leidnud piisavat kasutust. „Olime sunnitud preparaadi Maxalt Eestis registreeritud ravimite nimekirjast kustutama – tootmise ja pikendamise kulud osutusid väikese müügimahu tõttu ebaotstarbekalt suureks,“ selgitas Rebrov kirjalikus kirjas. „Arusaadav, et on patisente, kes vajavad just seda ravimit.“

Ühtlasi märkis Rebrov, et õnneks on olukorrale olemas alternatiiv. „Erialaorganistatsioon (antud juhul ilmselt Eesti Neuroloogia selts) võib teha ravimiametile taotluse müügilaota ravimi kasutamiseks, mille alusel saab müügilaota ravimit kasutada paljudel patsientidel ilma üksiktaotlusi tegemata. See on Eestis tavapärane protseduur.“

Õhtulehe on viidatud, et kõnealust ravimit tarbis Eestis aastas ligi 500 patsienti. Praegu ei leidu Eestis ka ühtegi koopiaravimit, mis oleks sama ohutu, toimetugevusega ja kvaliteediga nagu patentravimil Maxalt.