Sisuturundus

Ehmatav statistika: alates 50 eluaastast diagnoositakse ühel mehel kuuest eesnäärmevähk 

Eesti Vähiliit + vähiennetuskampaania, 30. september 2019 11:58
Foto: Envato Elements
Eesnäärmevähk on meeste sagedaseim vähkkasvaja Euroopas – alates 50. eluaastast diagnoositakse see haigus ühel mehel kuuest. Vanuse kasvades haigestumisrisk suureneb ning seega haigestuvad kõige sagedamini mehed vanuses 55-74 eluaastat.

Peale vanuse on eesnäärmevähi riskifaktoriteks veel haiguse varasem esinemine perekonnas, ülekaalulisus ja metaboolne sündroom ning suitsetamine (mis on sageli seotud eesnäärmevähi agressiivsemate vormidega). Riskifaktoreid on küll palju, kuid nende olemasolu ei tähenda, et eesnäärmevähk kindlasti tekib.

Samas saab eesnäärmevähi haigestumise riski vähendada tervisliku eluviisiga, tasakaalustatud toitumisega, füüsilise aktiivsusega ning aktiivse ja korrapärase seksuaaleluga. Pole teada, et spetsiifiline dieet aitaks eesnäärmevähki ära hoida.

Eesnäärmevähk kulgeb sageli pikka aega ilma selgete tunnusteta ja alles viimases faasis võivad tekkida eesnäärmehaigustele iseloomulikud kaebused või siiretest tingitud luuvalud. Haigestumine mõjub negatiivselt füüsilisele ja seksuaalse aktiivsusele, toob endaga kaasa emotsionaalseid ja psühholoogilisi pingeid.

Eesnäärmevähi varaseks diagnoosimiseks kasutatakse prostataspetsiifilise antigeeni ehk PSA analüüsi verest. Eesnäärmekasvaja rakkudest vabaneb verre mitu korda rohkem PSA-d kui tervest eesnäärmekoest. PSA kõrgenenud taset võivad põhjustada ka teised eesnäärmehaigused nagu healoomuline suurenemine ja eesnäärmepõletik. PSA tõusu põhjused selgitatakse välja täiendavate uuringute käigus.

Et avastada haigus õigeaegselt, on soovitatav PSA analüüsi teha meestel alates 50. eluaastast. Kui aga perekonnas on juba eesnäärmevähki esinenud, on soovitatav PSA analüüsi alates 45 eluaastast

Kõik eesnäärmehaigused põhjustavad kolme tüüpi vaevusi: kusevoolu takistus, kusemisärritus ning valu või ebamugavustunne vaagna piirkonnas.

Kindlasti tuleks minna perearsti, meestearsti või uroloogi juurde, kui esineb valu või ebamugavustunne vähemalt ühes järgmises kehapiirkonnas:

- pärasoole ja munandite vahel (lahklihas)

- munandites ja sugutis

- alakõhus, kubemes ja alaseljas

- valulikuks muutunud kusemine või seemnepurse

Arsti juurde tuleks minna ka siis, kui esineb sagenenud ja pakiline kusemisvajadus või häiriv kusesurve nõrgenemine.

Tea, et enamik meeste tervisemuresid on välditavad ja varakult avastatud eesnäärmevähk ravitav.

Loe lähemalt meestetervis.ee

Eesti Vähiliidu tasuta nõuandetelefon on lauatelefonilt 800 2233 ning mobiililt 631 1727