Sisuturundus

VIDEO | Mait Malmsten julgustab tervisekontrolli minema: varakult avastatud eesnäärmevähk on ravitav! 

Eesti Vähiliit + vähiennetuskampaania, 30. september 2019 12:00
Mait MalmstenFoto: Robin Roots
Näitleja Mait Malmsten julgustab Vähiliidu uues teavitusklipis mehi tervisekontrolli minema – sest varakult avastatud eesnäärmevähk on ravitav.

„Iga mees teab, et 1. detsembriks peavad autol all olema talverehvid. Paljud aga teavad seda, et eesnäärmehaigused ja elustiil mõjutavad meeste tervist? Alates viiekümnendast eluaastast suureneb risk haigestuda eesnäärmevähki. Seetõttu vajavad selles vanuses mehed regulaarset tervisekontrolli. Tea, et enamus terviseprobleemidest on ennetatavad ja varakult vastatud eesnäärmevähk on ravitav,“ räägib Malmsten klipis.

Tõepoolest, eesnäärmevähk on Eestis üsna suur probleem: lausa 15-20% Eesti 20-50aastatest meestest põevad eesnäärmepõletikku. Enam kui pooled üle 50aastastest meestest kaebavad peamiselt eesnäärme healoomulisest suurenemisest (eesnäärme adenoomist) tingitud kusemishäirete üle. Ühel mehel viiest-kuuest diagnoositakse elu jooksul eesnäärmevähk.

Eesnäärme pahaloomulise kasvaja esinemissagedus hakkab suurenema alates vanusest 45-50, tõustes kiiresti peale 60. eluaastat. Uuringud näitavad, et peaaegu 80% meestest, kes on 80ndates eluaastates, on eesnäärmevähk.

Õnneks pole need haigused (välja arvatud eesnäärme pahaloomuline kasvaja) enamasti eluohtlikud, küll aga mõjutavad väga olulisel määral mehe elukvaliteeti.

Viimastel aastatel on terves maailmas (ja Eestis) toimunud oluline arenguhüpe nii eesnäärmehaiguste diagnostika- kui ka ravivõimalustes. Õigeaegse meditsiinilise vahelesegamisega on kõiki eesnäärmehaiguseid võimalik edukalt ravida ja paljudel juhtudel isegi haiguse teket ennetada.

Loe lähemalt meestetervis.ee

Eesti Vähiliidu tasuta nõuandetelefon on lauatelefonilt 800 2233 ning mobiililt 631 1727