Uudised

APTEEKIDE TULEVIK ON EBAKINDEL: ravimite hulgimüüjad hoiatavad ravimite kättesaadavuse kriisi eest (7)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 20. september 2019, 12:54
Eesti Apteekrite Ühenduse juhi Timo Danilovi hinnangul on võimalik, et järgmise aasta aprillis sulgevad uksed ligi 300 apteeki üle Eesti. Foto: Vida Press
Eesti Apteekide Ühendus (EAÜ), kuhu kuuluvad ketiapteekide omanikud ja ravimite hulgimüüjad, saatis täna Riigikogu sotsiaalkomisjonile märgukirja, millega juhitakse tähelepanu võimalikule ravimite kättesaadavuse kriisile seoses apteegireformi täieliku rakendumisega 1. aprillil 2020.  Ühendus leiab, et Eesti riik ei tohi lubada perearstiüsteemi kriisi kõrval puhkeda  ka ravimite kättesaadavuse kriisil.

EAÜ juhi Timo Danilovi hinnangul on realiseerumas risk, et järgmise aasta aprillis sulgevad uksed ligi 300 apteeki üle Eesti. 

Samal teemal

„Sulgemisoht ähvardab apteeke, mis ei vasta omandipiirangute nõuetele, st nende osanikeks on ravimite hulgimüüjad ja enamusosalus neis ei kuulu proviisoritele. Tänaseks on selge, et kõnealuste apteekide viimine kooskõlla omandipiirangutega on ebareaalne, kuna puudub vajalik hulk proviisoreid, kel oleks piisav finantsvõimekus nende apteekide väljaostmiseks õiglase hinnaga. Patsiendid, apteekrid ja apteegid on jäänud reformi eelõhtul omapead ning ebakindlus tuleviku ees on suur,“ selgitas Danilov.

Hinnanguliselt moodustab omandivahetust puudutav osa apteegiturust käibe järgi 75–80% ja selle osa õiglane hind on kokku vähemalt 200–250 miljonit eurot. Kui need apteegid sundvõõrandatakse või sulgetakse, peab Eesti põhiseadusest tulenevalt õiglase väärtuse ettevõtjatele hüvitama riik ehk maksumaksja. Lisaks tekib küsimus Eesti investeerimiskeskkonna usaldusväärsuse kohta, kuna suur osa apteekide omanikest on Saksa, Rootsi ja Leedu ettevõtjad.

EAÜ tõdeb, et praegu on elanike rahulolu apteegiteenuse osas väga kõrge ning jääb arusaamatuks, milliseid probleeme mastaapne sundvõõrandamine või sulgemine lahendaks. Samuti on kahetsusväärne, et sotsiaalministeerium otsustas 2018. aastal loobuda igasugusest apteegireformiga seotud mõjude analüüsist ja rakendusplaani väljatöötamisest, kuigi seadusandja neile sellise kohustuse andis. EAÜ sõnul ongi see peamine põhjus, miks lähiajal ollakse vastamisi pretsedenditu apteekide massisulgemisega.

Ravimite kättesaadavuse kriisi lahendamiseks palub EAÜ sotsiaalkomisjonil töötada viivitamatult välja abinõud apteekide sulgemise vältmiseks ja ravimite kättesaadavuse kriisi ennetamiseks. Eesti riik ei tohi lubada perearstiüsteemi kriisi kõrval puhkeda veel ka ravimite kättesaadavuse kriisil. See halvaks kogu tervishoiusüsteemi toimimise.

 Eesti Apteekide Ühendus (EAÜ) on mittetulundusühing, mis esindab 293 Eesti apteeki, sh BENU, Terve Pere Apteegi, Südameapteegi ja Euroapteegi apteeke.