Uudised

Tark naine külastab naistearsti kord aastas 

Triin Raestik, 4. oktoober 2019, 06:00
Foto: pixabay

Arstikeskuse Qvalitas naistearstil dr Katrin Seidelbergil on kõigile naistele väga oluline sõnum: «Kui sa korrapäraselt kontrollis ei käi, võtad teadlikult riski oma tervise eest.»

Kuigi naised on üha enam teadlikud regulaarse günekoloogilise läbivaatuse ja emakakaelavähi varajaseks avastamiseks mõeldud testimise vajalikkusest, leidub ikka veel palju neid õrnema soo esindajaid, kes korrapäraselt naistearsti ei külasta. Sagedamini minnakse küll arsti juurde fertiilses eas seoses raseduste ja sünnitustega, kuid hiljem, pärast sünnitusi ning pre- ja postmenopausis, jääb külastusi harvemaks. Paljud ei pöördu enam üldse. Selleks, et võimalikult varakult avastada vähieelseid muutusi emakakaelas ja vähendada nii haigestumist emakakaelavähki, tuleks analüüs teha iga kolme aasta järel. Seega – naistearsti juures peaks käima kord aastas.

Põhjuseid, miks naised arsti juurde ei jõua, võib olla mitu: alusetu valehäbi, hirm, vaevuste puudumine ja sellest tulenev eksiarvamus, et kontrollis käia polegi vaja. Või ülikiire elutempo, mille tõttu lihtsalt ei leita aega arsti juurde minna.

Edasi lugemiseks: