Keha

KUIDAS MÕJUB ÕLU SÜDAMELE? Vastus võib sind üllatada! (14)

Ohtuleht.ee, 10. jaanuar 2021 17:00
Mõõdukal joomisel on õllel enam-vähem sama mõju kui punasel veinil. Foto: Vida Press
Kes poleks kuulnud punase veini kasulikkusest südamele, kui osata seda mõõdukalt juua. Aga kuidas mõjub õlu? Võimalik, et see jook on jäänud teenimatult tagaplaanile, leiavad teadlased.

Maailmas on väga tuntud nn Prantsuse paradoks – ehkki prantslased söövad palju toitusid, mis sisaldavad rikkalikult küllastunud rasvhappeid ja kolesterooli, ei tekita selline menüü neil rohkem südamehaigusi ja varajast surma. Põhjuseks on peetud punase veini kasulikku toimet.

Samal teemal

Mõõdukas veinijoomine kuulub vahemerelise menüü juurde. Arvatakse, et just Vahemere dieet hoiab inimesi südame-veresoonkonnahaiguste ja enneaegse surma eest. Mitmed uuringud on tugevdanud uskumust, et punane vein on tervislikum kui teised alkohoolsed joogid.

Kuid võimalik, et õlu on saanud teenimatult halva kuulsuse, kirjutab Time. Näiteks aastal 2006 leiti ühes Taani uuringus, et inimesed, kes ostsid veini, ostsid rohkem ka puu- ja juurvilju ja teisi tervislikke tooteid võrreldes nendega, kes ostsid õlut. Uuring tugevdas arvamust, et veinijoojad söövad tervislikumalt kui keskmine õllejooja.

Nüüd on aina rohkem uuringuid, mis on käsitlenud toitumist ja elustiili, jõudnud järeldusele, et mõõdukal õllejoomisel on südametervisele sama kasulik mõju kui veinijoomisel. (Mõõdukas tähendab naistel kuni üht klaasi, meestel kuni kaht klaasi päevas). 

Muide, on leitud, et juust ja mõned teised toiduained, mis sisaldavad hulgaliselt küllastunud rasvhappeid ja kolesterooli, ei tõstagi õigupoolest südamehaiguste ja enneaegse surma riski. Võimalik, et see lükkab ümber ka Prantsuse paradoksi, mis tõstis punase veini kuulsusesärasse.

Kreeka teadlane Demosthenes Panagiotakos on uurinud kaua õlle ja veini mõju südamele. Ta on jõudnud järeldusele, et veini ja õlle mõju on enam-vähem sama. Tema hinnangul on punane vein kõige rohkem uuritud alkohoolne jook, kuid viimase aja epidemioloogilised uuringud ja kliinilised katsed on tõestanud, et õllel on sarnane mõju.

Mõne uuringu järgi võivad teatud tüüpi õlled olla isegi tervislikumad kui punane vein, näiteks käsitööõlled.

Kuid võtmesõna on kindlasti mõõdukus: liigjoomine teeb haigeks nii südame kui maksa, ajust rääkimata.