Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 4. oktoober 2019 12:27
Kuna läkaköhasse haigestumine on tõusutrendis, vaktsineeris end terviseameti ettepanekul läkaköha vastu ligi 4000 haiglatöötajat. Kompleksvaktsiin annab kaitse ka difteeria ja teetanuse vastu.

Vaktsiin oli haiglatöötajatele tasuta. Terviseameti nakkushaiguse seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialisti Irina Filippova sõnul on Eestis läkaköhasse nakatumine hetkel tõusutrendis, mistõttu on meditsiinitöötajad üks enim ohustatud riskigruppe. Vaktsineerimata haiglatöötajad võivad ise läkaköhasse nakatuda ja nakatada kolleege ning patsiente. „Meil on äärmiselt hea meel, et tekkis võimalus haiglatöötajate revaktsineerimiseks ja sellest tulenevalt ka patsientide kaitseks,“ ütles Filippova.

Arvestades läkaköha haigestumise trendi püsivat tõusu ja kergete haigusvormide aladiagnoosimist, võib oletada, et läkaköha haigusjuhte esineb tegelikult registreeritust rohkem. „Tekitab muret fakt, et läkaköha haigestumine on sagenenud ka väikelaste ja koolilaste seas,“ ütles Filippova.  „Hetkel on Eestis läkaköha vastu vaktsineerimata ligi 10 000 last vanuses 7 kuud kuni 14 eluaastat. Need lapsed on ise ohustatud haigusest ning on selle potentsiaalsed edasikandjad.“

Immuunsus pole eluaegne

Immuniseerimiskava kohaselt vaktsineeritakse ja revaktsineeritakse lapsi läkaköha vastu 6 korda: esimese vaktsiinidoosi saab laps kolmekuuselt, teise 4,5-kuuselt ja kolmanda pooleaastaselt. Seejärel revaktsineeritakse last taas 2, 6-7 ning 15-16 eluaasta vanuselt. „Tuletame lapsevanematele meelde, et õigeaegne vaktsineerimine on lapse tervise oluline alustala,“ ütles Filippova.

Läkaköha on äge hingamisteede nakkushaigus, mida iseloomustavad pikka aega, nädalaid ja isegi kuid kestvad köhahood. Läkaköha kutsutakse ka 100 päeva köhaks. Läkaköha on eriti ohtlik imikutele, enamik surmajuhte on alla kolmekuuliste imikute hulgas. Läkaköha võib olla imikute äkksurma üheks põhjuseks, läkaköha tüsistusteks on kopsupõletik, krambisündroom ja entsefalopaatia.

Läkaköha läbipõdemisejärgne immuunsus ei ole eluaegne ja läkaköha võib elu jooksul põdeda rohkem kui üks kord. Ka läkaköha vaktsineerimisejärgselt tekkinud immuunsus ei ole pikaajaline, mistõttu on  revaktsineerimine vajalik. Eestis hakati vaktsineerima lapsi rutiinselt läkaköha vastu alates 1957. aastast, laste rutiinne vaktsineerimine on vähendanud läkaköhasse haigestumist ligikaudu 150 korda.