Lapsed

VÄIKE LENNA VAJAB ABI: raske südamepuudulikkusega last saab aidata spetsiaalne aparaat (13)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 4. oktoober 2019 13:18
Lennal on diagnoositud geneetiline haigus, Marfani sündroom.Foto: Erakogu
Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond aitab soetada 1,5-aastasele Lennale vere hüübimisnäitajat kontrolliva aparaadi. Laps vajab südameklapi vahetuse tõttu eluaegset trombivastast ravi ning ravimi annus sõltub vere hüübimisnäitaja väärtustest.

Lennal on diagnoositud geneetiline haigus, Marfani sündroom. Pea pooleaastaselt diagnoositi tüdrukul mitraalklapi puudulikkus, mis lapse kasvades süvenes ning põhjustas raske südamepuudulikkuse. Last opereeriti ning mitraalklapp asendati metallproteesiga. Seetõttu vajab Lenna eluaegset trombivastast ravi, kuid ravimi annus sõltub vere hüübimisnäitaja väärtustest. Et ravimit saaks manustada kodus, on raviarsti hinnangul hädavajalik spetsiaalne aparaat.

Päringule, kas Eesti Haigekassa saab aparaadi ostu hüvitada, sai Lastefond negatiivse vastuse, sest aparaat ei kuulu meditsiiniseadmete loetellu ja meditsiiniseadmete erandkorras kompenseerimiseks puudub seaduslik alus.

Seade maksab pea 826 eurot. Lastefond toetab heade annetajate abil seadme soetamist 743 euro ulatuses. Ülejäänud 83 eurot katab kohalik omavalitsus.

Lastefondi tegevjuht Kadri Org tõdeb, et Lenna pole esimene laps, kellele verehüübimisnäitaja analüsaatori soetamist fond heategijate abil toetab.

"Aparaadi olemasolul on laps ja pere vähem sõltuvuses meditsiiniasutusest ja pere saab seadme abiga lapse tervise eest hoolitseda kodustes tingimustes. Leiame, et ravimidoosi õigeks manustamiseks vajaliku seadme soetamine ei tohiks sõltuda pere rahalistest vahenditest, vaid peaks olema lapsele tagatud riiklikul tasandil."

Lennale tarviliku seadme soetamist on võimalik toetada, tehes annetuse SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontole ja lisades selgitusse "Lenna":

Swedbank IBAN EE682200221015828742

SEB IBAN EE261010220014910011