Keha

ÄRA KORJA BAKTEREID JA VIIRUSI ÜLES! Kas pesed hoolikalt käsi, kuid ei puhasta neid räpaseid asju? (1)

Ohtuleht.ee, 9. oktoober 2019, 05:00
Võib-olla teed klassikalise vea: pesed gripihooajal küll hoolikalt käsi, kuid siis näpid räpast telefoni.Foto: Vida Press
Gripihooajal tuleb olla valvas, kui soovid nakatumist vältida. Võib-olla on sul meeles, et väga oluline on pesta sageli käsi, kuid ära unusta olulisi  kohti, kust võid üles korjata viiruseid ja baktereid.

1. Puuviljad ja juurviljad

Kõik poest ostetud puu- ja juurviljad tuleb veega pesta. Võimalik, et gripihaige inimene puudutas tomateid, enne kui sa need ostsId. Pese juurikaid jooksva vee all ja vajadusel kasuta harja. Ka need viljad, mida kooritakse, on vaja üle pesta.

Puhtad käed on väga olulised! Käsi tuleb pesta nii enne kui pärast puu- ja juurviljadega tegelemist.

Foto: Pixabay

2. Käterätikud ja kraanikauss

Vaheta sageli käterätikuid. Gripiviirus tunneb end hästi niisketel pindadel. Pese käterätikuid vähemalt 60kraadise veega.

Kraanikaussi koguneb kergesti rohkelt baktereid. Puhasta kraanikaussi svammi ja puhastusainega. Ära pane kunagi kraanikaussi söögiriistu, mida kavatsed veel kasutada. Hoolitse, et käterätikud oleksid kohas, kus need kuivad kiiresti.

Foto: Pixabay

3. Telefon ja nutiseadmed

Võib-olla teed klassikalise vea: pesed gripihooajal küll hoolikalt käsi, kuid siis näpid räpast telefoni. Gripihooajal on paljudel meeles, et käsi tuleb pesta sageli ja vältida avalikes kohtades ukselinkide  katsumist, aga telefon jäetakse tähelepanuta. Telefon korjab baktereid igalt poolt, kuid selle puhastamine ei tule meeldegi.

Kui puhastad telefoni särgikäisega, siis saad sealt ehk rasva eemale, kuid tegelikult ei saa telefon puhtaks, kuigi see näib nii. Osa rasvast küll eemaldub, kuid see läheb koos bakteritega särgikäisesse.

Foto: Pixabay

Räpane telefon on ohtlik seetõttu, et hoiame seda sageli näo juures ja bakterid ja viirused võivad sattuda suhu, ninna ja nahale.

Palju baktereid võib olla ka tahvelarvutil ja telekapuldil, kuid kõige räpasem on siiski telefon. Puhastas telefoni, tahvelarvutit ja ka arvutiklaviatuuri mikrofiiberlapiga, kuhu on lisatud sobivat puhastusainet.

Ära unustada puhastada ka kõrvaklappe, mis võivad sul vedeleda koti- või taskupõhjas. Puhastada tuleb ka telefoni kaitseümbrist.

Foto: Pixabay

Hea oleks juurutada harjumust, et sa ei võta telefoni üldse WCsse kaasa.  On ju tobe, et pärast WCs-käiku pesed hoolikalt käed, kuid siis võtad puhaste kätega mobla, mis oli poti lähedal ja lähed näiteks kööki toimetama. Parim viis hoida mobiili puhtana on ka tihe kätepesu.

Allikas: Me Naiset

Samal teemal

3. oktoober 2019, 11:51
VIIRUSTEAEG ON KÄES: arsti juures käis juba ligi 3500 inimest
2. oktoober 2019, 07:00
JÄLLE OHATIS! 11 müüti ja tõde, kuidas seda ravida
1. oktoober 2019, 07:00
GRIPIHOOAEG ALGAS! Nii kaitsed end kõige paremini kurnava haiguse eest!
30. september 2019, 11:22
RAVIMID EI MÕJU: bakterid oskavad teha striptiisi ja antibiootikumid ära petta