Meeled

10. oktoobril on rahvusvaheline vaimse tervise päev.

ÜKSILDUS LAASTAB TERVIST: nii saad aidata neid, kes vajavad tuge (3)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 9. oktoober 2019 17:15
Eakate puhul on üksildus üks peamine vaimset tervist laastav põhjus. Foto: Vida Press
Kuuluvustunne on vaimse tervise üks alustalasid – igaüks soovib tunda, et ta kuulub kuskile ja on väärtustatud. Eurobaromeetri uuringu järgi tunneb kaks kolmandikku Eesti inimestest end üksildasena ja see mõjub vaimsele tervisele laastavalt.

 AS Hoolekandeteenused teenuste kvaliteedijuht Aster Tooma sõnul on oluline vaimse tervise teemasid hakata ühiskonnas oluliselt laiemalt vaatama. “Vaimsest tervisest räägitakse tavaliselt selles võtmes, et depressiooni korral abi otsida või ööpäevaringselt töötavatel inimestel on suur risk läbi põleda. Tegelikkuses põhjustavad vaimse tervise probleeme kõikidele inimestele sarnased asjad – füüsilised haigused, traumaatilised kogemused, keerulised suhted lähedastega või ka kuuluvustunde puudus. Viimane neist on teema, mille osas saab igaüks panustada.”

Kuidas toetada kuuluvustunnet?

Lapsed. Saame toetada laste sõprussuhteid, mis toimuvad väljaspool ekraane.

Kuigi elu on läinud paremaks, on laste ja noorte vaimne tervis järjest halvem. Seda seostatakse muu hulgas sotsiaalmeedia võidukäiguga, kus ei ole enam võimalust luua sügavaid sõprussidemeid ja kogeda kuulumistunnet.

Foto: Pixabay

Täiskasvanud. Saame suheldes olla kohal, teise inimese meeleseisundit märgata ning vajadusel abi pakkuda.

On ka oluline, et aktsepteeriksime iga (töö)kaaslast ning ei tõrjuks neid, kes on keskmisest erinevad. Peaasi.ee andmetel võib vaimse tervise mure elu jooksul tabada kuni 30% inimestest. Vaimse tervise probleemidega käib väga sageli kaasas emotsionaalne tõrjumine töökohtadel.

Foto: Pixabay

Eakad. Saame toetada eakate vanade sidemete taastamist või uusi aktiivseid ettevõtmisi.

Eakate puhul on üksildus üks peamine vaimset tervist laastav põhjus. Tegevuste pakkumise juures on olulne meeles pidada, et eakas saaks tunda end vajalikuna ja ise panustada, mitte olla vaid passiivse saaja rollis.

Foto: Pixabay

Erivajadusega inimesed. Saame iga inimest kohelda lugupidavalt ja viisakalt – nagu soovime, et meid ennast koheldakse. Kui inimene tunneb end mõistetuna ja leiab piisavalt tuge lähedastelt ning kogukonnast, saab ta vaatamata enda erivajadusele haigusega mugavalt elada.

Foto: Pixabay

Samal teemal

04.10.2020
HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: tee ise peamassaaži, mis leevendab nii nohu kui depressiooni!
29.03.2020
Tunned end üksildasena? 13 viisi, kuidas loomad tõstavad tuju ja teevad õnnelikumaks
23.09.2019
KAS SU KÄEPIGISTUS ON TUGEV VÕI NÕRK? Vaata, mida see kõneleb tervise kohta!
10.05.2019
PERETERAPEUT SUHETEST: üksildust on palju, inimesed on väsinud