Hea nõu

SILMAD JOOKSEVAD VETT? Vaata, kuidas leevendada kõige tüüpilisemaid silmahädasid! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 17. oktoober 2019 06:00
Pikalt arvutiga töötamine kuivatab silmi. Foto: Vida Press
Silmade kuivus, sügelus ja kipitustunne või vastupidi, suur pisarate vool ja hägune nägemine on praegusel aastaajal väga levinud mure, kinnitab Apotheka apteeker Jaanika Treimann.

Silmade kuivust põhjustab enamasti pikalt arvutite või muude ekraanide vaatamine, harv pilgutamine, konditsioneer ja keskküte, aga ka auto kliimasüsteem, mis autos istujatele otse näkku puhub.

Ka tuul, ere päike, lendlev tolm ja allergiad võivad panna silmad kergesti valutama, sügelema, punetama ja vett jooksma. Samuti koormab silmade ainevahetust ebatervislik toitumine, osad ravimid, alkohol, nikotiin ja unepuudus.

Eakamatel inimestel esineb silmade kuivust kindlasti rohkem, seda mõjutab nii vanusest tingitud rakkude uuenemise aeglustumine, kehvenev verevarustus, vähenev pisarate tootmine, samuti arvutite ja teiste ekraanide taga veedetud aja pikenemine ja elu jooksul tekkinud kahjustused.

Foto: Pixabay

Oht tõsisemateks haigusteks

Kui inimene tunneb, et silmad on kuivad ja vajaksid lisaniisutust, on õige hetk minna apteeki. Osades Tallinna ja Tartu Apotheka apteekides saab teha kuiva silma testi.

Inimesed pöörduvad tihti apteekri poole murega, et silmad jooksevad vett. Kui silm jookseb vett, tuleb  seda käsitleda kui ühte kuiva silma sümptomitest. Kindlasti ei tohi silmade kuivust tähelepanuta jätta, sest see võib viia tõsisemate muredeni.

Silmapõletikud on viiruslikud, bakteriaalsed või seentest põhjustatud ning need on väga tihti tingitud kuivadest silmadest, mis loovad haiguse tekkeks soodsa pinnase.

Tüüpilisemad hädad, mis inimesi silmadega seoses kimbutavad, on näiteks odraiva ehk silmalau näärmepõletik; rahetera ehk silmalaus asuva rasunäärme ummistus; pisarakanali ummistus; konjunktiviit ehk silma sidekesta põletik; orbitaalne tselluliit ehk põletik sügaval silmalau koes ning silmade sees ja ümber esinev herpesinfektsioon.

Palju on ka allergilisi reaktsioone – seda nii õietolmule kui ka näiteks jumestustoodetele või kunstripsmete paigaldamiseks kasutatavale liimile. Ka osad ravimid võivad põhjustada valgustundlikkust ja kuiva silma – sellised on näiteks teatud rahustid, rasestumisvastased vahendid, aga ka osad antibiootikumid ning süsteemseks kasutamiseks mõeldud akneravimid.

Foto: Pixabay

Tilgad, geelid, spreid

Apteegis on saadaval väga lai valik erinevaid silmatilkasid. Need preparaadid pakuvad leevendust kuivale, ärritunud silmale, ebamugavustundele ja pisaravoolu rohkusele, kuna sisaldavad spetsiaalseid aineid, mis seovad niiskust ja aitavad hoida silma pinda niiskena.

On olemas silmatilgad pudelis tihedale kasutajale ja viaalides inimesele, kes kasutab aeg-ajalt. Silmatilku on tilga või  spreina, mida pihustatakse suletud silmalaugudele. Viskoosse koostisega geeltilgad võivad lühiajaliselt hägustada nägemist, aga see on normaalne nähtus ja möödub mõne minutiga. Silmasalvid on väga kuiva silma sündroomi korral pikaajaliseks niisutamiseks ning sobivad hästi kasutamiseks öösel. Valik sõltub konkreetsetest kaebustest ja vajadustest.

Valikus on ka preparaate läätsekasutajatele, näiteks osasid tilkasid võib kasutada ka läätsesid silmast võtmata. Viskoossema koostisega vahendite kasutamisel peab siiski läätsed eemaldama. Alguses tuleb preparaati kindlasti kasutada tihedamalt, isegi 5–6 korda päevas ja kui probleem saab leevendust, võib hakata kasutama harvem, 1–2 korda päevas. Eriti oluline on silmi niisutada õhtul enne magamaminekut, sest öösel silm ei liigu ja kuivab kõige rohkem.

Silmatilgad ei tohiks kindlasti olla külmad, otse külmkapist võetud. Ideaalne, kui need oleksid toatemperatuuril, sest külm tilk võib silma limaskesta kahjustada.

Foto: Pixabay

Kuidas leida õige preparaat?

Silmatilkade, spreide ja -geelide valik sõltub aga sellest, millest silma kuivus on tõenäoliselt põhjustatud ja kui tugeva silma kuivuse all inimene kannatab. Mõistlik on nõu pidada arsti või apteekriga, sest lisaks toimeainetele tuleb otsustada ka see, kas vaja on silmatilkasid või silmageeli, -salvi või piisab hoopis silmaspreist.

Silmaspreid võiksid aga proovida inimesed, kellele on tilkade silma panemine ebameeldiv protseduur. Silmaspreid pole vaja silma tilgutada, seda pihustatakse hoopis suletud silmalaugudele.

Foto: Pixabay

Kui palju tohib silmapreparaate kasutada?

Vastavalt pakendi infolehele ning arsti ja apteekri antud soovitusele ning loomulikult lähtuvalt vajadustest. On preparaate, mida kasutatakse lühiajaliselt ja on preparaate, mis on mõeldud pikaajaliseks kasutamiseks. Kindlasti ei tohi ühegi vahendi korral ületada annuseid iseseisvalt, arsti või apteekriga suhtlemata. Samuti tuleb kõikide silmatilkade puhul alati jälgida, kui kaua on toode avatuna kasutamiseks kõlbulik. Ehk kui avatakse uus pakend, on mõistlik sellele kirjutada kohe ka kuupäev, pärast mida seda enam kasutada ei tohi.

Miks mõned preparaadid hakkavad silmas kipitama?

See sõltub toimeainest, aga ka kindlasti probleemist, miks silmatilka või geeli on vaja kasutada. Toimeainest tingitud kipitust on tunda, sest silma pind on kuiv ja kergesti ärritatav.

Siis on soovitatav silmad õrnalt sulgeda (mitte tugevalt kinni pigistada) mõneks minutiks, see leevendab kipitust. Samas võib kipitus viidata ka ülitundlikkusele antud toimeaine suhtes, sellisel juhul ei möödu kipitus mõne minutiga vaid kestab pikemalt ning kaasneda võib ka punetus ja turse.

Samal teemal

18.01.2021
KÜTMINE KUIVATAB SILMI: nende nippide abil püsivad silmad värsked ja terved!
02.12.2020
VÕITLUS BAKTERITEGA: mis toimub kehas, kui võtad antibiootikume?
18.11.2020
HEA PÄEV ALGAB NII! Ajurveeda soovitab hommikuks neid uusi harjumusi
10.11.2020
SILMAD TÕMBLEVAD IMELIKULT? See on kõige tavalisem põhjus!