Hea nõu

GRIPP VÕIB MURDA IGAS EAS: need inimesed peaksid end kindlasti vaktsineerima! (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 18. oktoober 2019, 07:57
Gripp võib murda ka täies elujõus inimese.Foto: Vida Press
Grippi võivad surra või tüsistusi kogeda igas vanuses ja ka täies elujõus inimesed, ehkki riskirühmaks peetakse rohkem väikelapsi, eakaid, kroonilisi haigeid ja nendega kokku puutuvaid inimesi, räägib Apotheka apteeker Jaanika Treimann.

Üldiselt võib öelda, et riskirühma kuuluvad kõik inimesed, kelle immuunsüsteem on tavalisest nõrgem. Kahtlemata on gripist kõige rohkem ohustatud üle 65aastased inimesed, kel on sageli aneemia või mõni krooniline kopsu-, südame-, neeru- või ainevahetussüsteemi haigus. 2017/2018 gripihooajal  suri Eestis grippi 94 inimest, kellest 89 olid üle 65aastased, kel oli nt südame-veresoonkonna haigus, krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ja diabeet.

Samal teemal

Kindlasti peaksid end ja oma lähedasi vaktsineerima kuue kuu kuni 17 aasta vanustee laste ja noorukite vanemad, kui nende lapsed saavad pikaajalist aspiriinravi, samuti immuunpuudulikkusega inimesed. Samuti need, kes saavad  immuunsüsteemi talitlust pärssivat ravi.

Rahvarohkeid kohti ja gripihaigeid peavad vältima ka lapseootel naised, kelle rasedus on jõudnud 2. või 3. trimestrini.

Omaette riskirühma moodustavad hooldusasutuste ja pikaravihaiglate kroonilisi haigusi põdevad patsiendid. Lisaks kõik, kes töö tõttu puutuvad kokku nende inimestega – tervishoiutöötajad, apteekrid ja hooldusasutuste töötajad. Gripist on ohustatud ka inimesed, kes töötavad rahvarohketes kohtades, nt ühistranspordis, kaubanduskeskustes, koolis, lasteaias jm.

Foto: Pixabay

Hoidu gripiviirusest!

Gripiviiruse ohtliku leviku kauguseks peetakse kuni 1,8 meetrit, mistõttu on oluline, et haige väldiks kontakti lähedastega ning aevastades ja köhides kataks suu ja nina pabertaskurätikuga, mis tuleb kohe visata prügikasti. Lähedastele peavad kindlasti mõtlema ka need, kelle armas inimene on näiteks operatsioonil käinud ja seetõttu on tema immuunsüsteem ajutiselt tavapärasest tundlikum. Enda vaktsineerimata jätmisega võib ohustada isa, ema, abikaasa või lapse tervist.

Gripiviirus püsib kõvadel pindadel kuni 48 tundi, riietes ja paberil kuni 12 tundi ning kätel kuni kolm tundi. Seetõttu võib öelda, et vaktsineerimata võib gripist hoiduda vaid talv läbi üksi kodus istudes. Aga enamik inimestest nii ei tee.

Gripi vastu saab vaktsineerida ka lihtsalt ja mugavalt ka apteekides Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Kuressaares, Võrus, Rakveres ja Pärnus.

Nimekirja, millistes apteekides vaktsineerida saab, näeb aadressilt vaktsiineeriapteegis.ee. Jätkuvalt saab gripi vastu vaktsineerida ka paljudes tervisekeskustes ja perearsti juures.

Kahjuks on Eesti elanikkonna vaktsineerituse tase Euroopa Liidu üks madalamaid.