Hea nõu

VERERÕHK TEEB MURET? Nende lihtsate tegevustega saad seda alandada! (3)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 22. oktoober 2019 05:00
Foto: Vida Press
Et vererõhk oleks korras, on üks võtmeküsimusi liikumine. Liikumine on kasulik ka neile, kes juba võtavad vererõhurohtusid – see muudab ravi tõhusamaks. Rohkem liikumist ei tähenda muidugi, et peaksid hakkama  sportlaseks!

Leia sobiv liikumisviis

Leia liikumisviis, mis teeb sulle rõõmu ja võta sihiks liikuda iga päev vähemalt pool tundi. Pole probleemi, kui sa ei jõua trennisaali. Ka tantsimine on liikumine. Samuti jooga, matkamine, aiatöö tegemine ja kõik muu, mis paneb südame pisut kiiremini lööma.

Foto: Pexels

Otsi abi

Võid arstiga nõu pidada, kui oled otsustanud hakata rohkem liikuma. Otsi  treener, kes aitab sul alustada ja vaatab, et teeksid kõike õigesti.

Foto: Pexels

Treeni lihaseid

Sinu päevarutiini peaks kuuluma ka jõutreening. Võid kasutada näiteks hantleid, kummilinti või oma keharaskust, kui teed näiteks kõhulihasteharjutusi.

Nii kaotad rasva, suureneb lihasmass ja ainevahetus kiireneb. 

Foto: Pexels

Uju!

Vererõhule on hea aeroobne ehk kardiotrenn. Ujumine sobib väga hästi.

Foto: Pexels

Ole mõõdukas

Treeni mõõduka koormusega – vähemalt 30 minutit päevas, soovitatavalt viiel päeval nädalas. Siis sul polegi  vaja võib olla rohtusid võtta või need mõjuvad tõhusamalt. Kui tahad koormust tõsta, tuleb seda teha aeglaselt ja ettevaatlikult.

Hoidu vigastustest

Alusta ettevaatlikult, et vältida vigastusi. Alusta 10-15 minutist – kõnni kas või ümber maja või vänta velotrenažööril. Aegamööda võid koormust suurendada.

Foto: Pexels

Tee liikumine mugavaks

Sobita liikumine oma päevakavva, leia hetked, mis on sulle parimad. Kui sul on keeruline kodunt välja minna, siis tõmba alla mõni liikumisäpp või osta DVD ja joogamatt või muud abivahendid, millega kodus treenida.

Foto: Pexels

Tee minitrenne

Tee 10minutilisi minitrenne, milleks peaksid aega leidma ka kõige kiiremal päeval. Näiteks jookse kohapeal või tee hantliharjutusi.  Kolm 10minutilist seanssi teebki kokku päevas 30 minutit.

Loo kodune trennisaal

Soeta koju vahendeid, mis aitavad trenni teha, näiteks stepipink, hüppenöör, fitpall, kummilint või hantlid. Saad neid hoida kapis, kui sa neid ei vaja. Kui kodus on rohkem ruumi, võid soetada jooksulindi või velotrenažööri.

Foto: Pexels

Soojenda ja taastu

Soojendamine ja taastumine on väga olulised. See aitab pulsil tõusta ja langeda aegamööda. Kõndimine kohapeal või jooksulindil 10 minutit ja pärast trenni on head.

Kasuta pulsikella

Pulsikellalt saad lihtsalt vaadata, kuidas liikumine või trenn mõjuvad.  Pea nõu arstiga, missugune pulsivahemik sobib sulle trenniks. Mõned südameravimid võivad muuta pulsi aeglasemaks, ka selles osas on tark arstiga konsulteerida.

Foto: Pixabay

Tunne piire

Ükskõik, mida sa teed, ole teadlik oma piiridest. Kui tunned valu, siis lõpeta kohe. Ka siis, kui pea käib ringi või rinnus on ebamugavustunne. Kuumadel niisketel päevadel tee vähem trenni või mine jahedatesse ruumidesse.

Foto: Pixabay

Vaata, mida sööd

Söö rohkelt puu- ja juurvilju ja vähekalorilisi piimatooteid.  Kui oled ülekaaluline, siis isegi 10 kilo kaotamine aitab vältida kõrge vererõhku teket või aitab seda langetada. Pea nõu toitumisnõustaja või arstiga, kes annab soovitusi, kuidas tervislikult kaalu alandada. Liikumine aitab sellele ka muidugi kaasa.

Ettevaatust soolaga!

Piira soola söömist – see aitab samuti vererõhku langetada. Soolavaene menüü tõhustab ka mitmete vererõhuravimite mõju. Kasuta toiduvalmistamisel soola asemel ürte. Väldi valmistoite ja konserve.

Allikas: WebMD

Samal teemal

17.01.2021
OLE OMA TERVISE KAPTEN! Järgi kardioloogi 25 nõuannet, et süda püsiks terve!
30.12.2020
SÜDAMEARST SELGITAB: nii hoiad vere kolesteroolitaseme korras
14.12.2020
JÕUDU EI OLE? Vaata, kas su süda on nõrk või laisk!
28.08.2020
KOLM OLULIST TERVISENÄITAJAT: kui hoiad need korras, püsid terve ja elad kauem!