Hea nõu

KÜTMINE KUIVATAB SILMI: nende nippide abil püsivad silmad värsked ja terved! 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 18. jaanuar 2021 06:00
Kõige käepärasem abivahend kuivade silmade vastu on niisutavad silmatilgad, mis pakuvad kohest leevendust. Foto: Vida Press
Kütteperioodil on õhk kodudes, kontorites ja koolides kuivem ning seetõttu võivad silmad olla tavapärasest tundlikumad. Mida teha, et  vältida kriipivat ja kuiva tunnet silmades ning hoida neid värskete ja tervetena?

“Silmad on tavapärasest tundlikumad, kuna külm tuul, kuiv toaõhk ning suurenenud ekraanide jälgimise aeg muudavad silmad kuivaks,” selgitas Instrumentarium Eesti optometrist Merle Väljari ning lisas, et selle tõttu on oluline pöörata tavapärasest rohkem tähelepanu silmade tervisele. Kuivuse vältimiseks on mõistlik hoiduda kuumadest ning kuivadest ruumidest ja siseruumides võiks kasutada spetsiaalset õhuniisutajat.

“Istudes hommikul külma autosse, võib tekkida samuti tahtmine keerata soe õhk maksimumi peale, kuid silmadele ei pruugi see hästi mõjuda, seega võiks autos vältida olukorda, et soe ning kuiv õhk puhub otse näkku,” ütles optometrist.

Kõige käepärasem ning igaühele kättesaadav abivahend kuivade silmade vastu on niisutavad silmatilgad, mis pakuvad kohest leevendust. “Kuid selleks, et silmatilkadest oleks abi ka pikema aja vältel, tuleks neid kasutada järjepidevalt,” sõnas Väljari ja lisas, et  niisutavaid silmatilku pelgama ei pea, kuna nendest sõltuvusse jääda pole võimalik.

Külm tuul, kuiv toaõhk ning suurenenud ekraanide jälgimise aeg muudavad silmad kuivaks.Foto: Vida Press

Samal teemal

Eelistada võiks silmatilku, mis on säilitusainetevabad. Lisaks niisutavate silmatilkade kasutamisele võiks lisada igapäevamenüüsse oomega-3-rasvhapeterikkaid toite. “Neid leidub näiteks rasvases kalas, mandlites ja Kreeka pähklites.”

Sama oluline nagu on silmade niisutamine, on ka silmade üleüldine hügieen. Kuivuse leevendamiseks peaks pesema silmalauge. „See aitab laugude servas olevatest näärmetest silmi hooldavatel loomulikel rasvadel silma pääseda, lisaks soodustab see pisaravedeliku moodustamist, mis omakorda niisutab silmi loomulikul teel,“ õpetas Väljari.

Optometristi sõnul on läätsekandjate silmad sel perioodil tavaliselt eriti kuivad ja nemad peaks kindlasti kasutama niisutavaid tilku. Silmade heaolu nimel võiks eelistada pigem ühekordseid läätsi.

Abi võib olla ka igapäevastest silmaharjutustest. “Pideval töötamisel arvutiga võib teha peopesa harjutust - sulge silmad ja hoia peopesad silmade peal,“ juhendas optometrist. Samuti on oluline pöörata tähelepanu tööergonoomikale. „Arvutiekraani võiks paigalda silmade kõrgusele, nii on koormus silmadele ja kaelale väiksem,” selgitas Väljari. Sama oluline on ka valgus – ekraan ei tohiks olla ruumi ainus valgusallikas ja kunstvalgus ei tohiks valgustada ekraani selja tagant, see peab tulema küljelt.