Uudised

KUI PALJU MAKSAB APTEEK? Uus veebikalkulaator aitab selle väärtust arvutada (5)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 29. oktoober 2019, 11:05
Apteegi väärtuse kalkulaator on abiks proviisoritele, kes on asunud või asumas läbirääkimistesse mõne tegutseva apteegi ostmiseks.Foto: Vida Press
Apteegireformi hõlbustamiseks käivitus tänasest veebipõhine kalkulaator apteekide väärtuse arvutamiseks. Alates 2020. a 1. aprillist peab üldapteekides kuuluma enamusosalus proviisoritele, samuti ei või apteegis omada osalust ravimite hulgimüüjad ning nad peavad apteegid seetõttu võõrandama.

 „Apteegireformi käigus on suurematesse apteegikettidesse kuuluvate apteekide võõrandamise hind olnud praeguste omanike jaoks keskne küsimus, kuid seni pole konkreetseid summasid nimetatud,“ ütles Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimees Karin Alamaa-Aas. „Apteegi väärtuse kalkulaator ongi abiks proviisoritele, kes on asunud või asumas läbirääkimistesse apteegireformi käigus mõne tegutseva apteegi ostmiseks,“ lisas ta. Kalkulaatori leiab Eesti Proviisorite Koja veebilehelt proviisorid.ee/apteegikalkulaator.

Samal teemal

 Kalkulaator arvestab apteegi majandusnäitajaid, tööjõu- ja erinevaid kõrvalkulusid ning lähtub väärtust arvestades ametlikest majandusprognoosidest. Karin Alamaa-Aasa sõnutsi sõltub rendipinnal tegutseva apteegi väärtus oluliselt ka rendilepingu tüübist, pikkusest ning makstavast rendihinnast. „Kalkulaator kujundab apteegi hinna prognoositava kasumi järgi ja olenevalt tingimustest võib keskmise apteegi väärtus jääda hinnanguliselt vahemikku nullist paarisaja tuhande euroni. Kindlasti on ka erijuhtumeid - näiteks kui apteek müüakse koos kinnisvaraga või asub see väga käidavas kohas ja on saanud soodsa pikaajalise rendilepingu. See tõstab ka apteegi väärtust,“ ütles Alamaa-Aas.

 Samas võib tähtajatu rendilepinguga apteegi väärtus olla Alamaa-Aasa sõnul väga väike, sest rendileandja võib apteegi tegevuse lõpetada kõigest mõne kuu pikkuse etteteatamisega. „Seepärast peavad proviisorid apteekide soetamisel olema väga tähelepanelikud. Kalkulaator saab anda vaid apteegi väärtuse orienteeruvad piirid, kindlasti tuleks kaasata lepingu sõlmimisse finantsnõustaja,“ ütles ta.

Alamaa-Aas sõnab, et kalkulaator toob välja apteegi väärtuse 5, 10 või 25 aasta pikkuse tegutsemise korral. „Kindlasti tuleb kalkulaatorist saadud väärtust tõlgendades silmas pidada, et konkreetsel apteegipinnal saaks tegutseda pikemalt kui arvutuse aluseks olev periood,“ rõhutab ta. 

Eesti Proviisorite Koja juhatuse esimehe Karin Alamaa-Aasa sõnul on proviisoritel praegu õige aeg hakata nõuetele mittevastavate apteekide omanikelt uurima nende tulevikuplaane.