Uudised

GRIPP ON KOHAL: Eestis diagnoositi esimene haigestumine (4)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 31. oktoober 2019, 13:36
Foto: Tiina Kõrtsini
Eelmisel nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 2794 inimest, Tallinnas leidis kinnitust ka selle hooaja esimene B-gripiviiruse juht.

Ligi pooled arsti poole pöördunutest olid kuni 15-aastased lapsed, vanuserühmade järgi haigestuvad enim kuni viieaastased lapsed. 42. nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 2930 inimest.

Samal teemal

Viirustest põhjustatud haigestumiste arv moodustab 70,5 protsenti, ülejäänud haigusjuhtudest põhjustasid erinevad mikroorganismid.  Viirustest leitakse endiselt enim paragripiviirust ja rinoviirust.

Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova sõnul on parim aeg gripi vastu vaktsineerida oktoobris ja novembris, kuid seda on võimalik teha ka hiljem, kogu gripihooaja jooksul perearstide juures, vaktsineerimiskabinettides ning 17. novembrini ka teatud apteekides.

Kindlasti peaksid vaktsineerimisele mõtlema riskirühma kuuluvad inimesed, sest neil võib gripi põdemine mööduda väga raskelt ja lõppeda ka surmaga. „Näiteks tüsistuste puhul on tervenemine aeganõudev ning jätab inimese tööst või koolist kauaks eemale. Tervenemisele järgneb taastumisfaas, mis võib samuti kesta nädalaid,“ ütles Sadikova.

Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta, gripi vastu võib vastunäidustuste puudumisel vaktsineerida alates kuuendast elukuust.

Riskirühma kuuluvad eelkõige väikelapsed, eakad, kroonilised haiged ja inimesed, kes oma töö tõttu puutuvad kokku mitmete võõraste inimestega.

Foto: Tiina Kõrtsini

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli grippi haigestumise intensiivsus madal Euroopa regiooni kõikides riikides. Püsivat gripiviiruse levikut ei ole  täheldatud veel üheski riigis, kuid registreeritakse üksikud gripiviirusega seotud haigusjuhud.