Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kas halvatust tekitab ajuinfarkt või insult? (6)

Viktor Vassiljev, 6. november 2019 06:00
Dr Viktor VassiljevFoto: Robin Roots
"Kummast juhtub halvatus, kas ajuinfarktist või insuldist? Üks arst pani ühe diagnoosi, teine teise, kuidas on tegelikult?" Parem, kui poleks kumbagi. Aga kui juhtub, siis sama seisundiga võibki arst panna nii ühe kui teise diagnoosi. See on puhtalt terminoloogia küsimus.

Infarkt on ükskõik missuguses elundis teatud piirkonna verevarustuse seiskumine, mille tõttu tekib vastavas piirkonnas koe kärbumine. Peaaju puhul on põhjuseks tavaliselt mõne ajuarteri ummistumine, näiteks trombiga ehk verehüübega. Või ka pikaajaline arteri spasm ehk kokkutõmme.

Samal teemal

Insult jällegi on peaaju teatud osa kahjustus, mis tekib kohaliku vereringe puudulikkusest, kusjuures eristatakse isheemilist insulti, mida põhjustab arteri spasm või ummistumine, see on sama mis aju infarkt, ja hemorraagilist insulti, kui ajus lõhkeb veresoon ja ajurakkude kahjustus on tingitud verevalumi survest.

Ma ei tea, kas sai arusaadav selgitus, minu jaoks on see asi lihtne, aga et infarkti ega insulti ei saa ette prognoosida, siis nende tekkides tuleb võidelda juba tagajärgedega, olgu põhjus ükskõik missugune.

Tegelikult ennetada mingil määral saab – see on vererõhu ja kolesteroolitaseme jälgimine ning vajadusel korrigeerimine, aga et poleks kõrget rõhku ega veresoonte lupjumist, selleks on kõige rohkem abi tervislikust eluviisist. Siis ehk ei teki vajadust meditsiinilist terminoloogiat tuupida.