Keha

KARDIOLOOG SELGITAB: südamelihasepõletikul on palju süüdlasi (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 10. november 2019 11:00
Südamelihasepõletik koos südamepaunapõletikuga annab endast märku tugeva valuga. Foto: Vida Press
Terve treenitud südamelihas peab oma rasket igapäevatööd tehes elupingele üsna hästi vastu. Kui aga seda kurnab põletik, mida välja ei ravita, on südamega juba kehvemad lood, kirjutab kardioloog Arvo Mesikepp ajakirjas Kodutohter.

Müokardiit on põletikuline südamelihasehaigus, mis kahjustab selle rakke, sidekude ja veresooni. Kahjustuda võib ka südamepaun ehk perikard – tekib perikardiit ehk kokku müoperikardiit (südamelihasepõletik koos südamepaunapõletikuga).Müoperikardiit annab endast märku tugeva valuga, müokardiit ehk südamelihasepõletik üksinda aga võib kulgeda ilma valuta.

Südamelihasepõletikku põhjustavad peamiselt viirused, kuid vastupidi levinud arvamusele pole gripiviirus kõige sagedasem süüdlane.

Müokardiidi tekitajad on põhiliselt gripitaolise haigestumise põhjustajad (enteroviirused), herpeseviirus, edasi tulevad gripi-, adeno-, ehho- ja teised harvemini esinevad viirused.

Samal teemal

Südamelihasepõletikku võivad tekitada ka bakterid: stafülokokid ja streptokokid (nt Agrupi beetahemolüütiline streptokokk, mis põhjustab kurguhaigust, sarlakeid ja roospõletikku) ning viimastel aastakümnetel uudisena ka borrelioositekitaja spiroheet, mis levib puukidega.

Tekitajaks võivad olla ka seenhaigused (tuntuim neist kandidoos), eriti immuunpuudulikkuse korral. Harvemini on müokardiidis süüdi algloomad ja parasiidid.

Müokardiidi tekkel võivad olla ka mittenakkuslikud tegurid: sageli reumatoidartriit, süsteemsed sidekoehaigused, veresoontehaigused ja kasvajad. Eraldi tuleb mainida kiiritust kui haiguse põhjustajat. Südamelihasepõletikku võivad esile kutsuda ka mõned ravimid, mürgised ained ja narkootikumid. Alati aga ei olegi võimalik põletiku tekitajat ja põhjust kindlaks teha.

Rohkem loe ajakirjast Kodutohter.

Samal teemal

03.04.2021
SÜDAMEARST ÕPETAB: millal ja kuidas on õige mõõta vererõhku
30.11.2020
SÜDAMEARST SELGITAB: nii hoiad vere kolesteroolitaseme korras
21.11.2020
ÄRA TEE SÜDAMELE LIIGA! Need kolm asja mõjuvad sellele hävitavalt
14.11.2020
JÕUDU EI OLE? Vaata, kas su süda on nõrk või laisk!