Hea nõu

RÄPASED KOHAD! 12 kohta kontoris, mis on tõelised viiruse- ja bakterimagnetid! (2)

Ohtuleht.ee, 22. veebruar 2021 08:00
Pisikuid võib koguneda palju näiteks arvutiklaviatuurileFoto: Vida Press
Kes ei teaks, kui oluline on pesta käsi sageli ja korralikult, eriti viirustehooajal.  Aga kas oled mõelnud, kui räpased võivad olla töö juures mõned kohad, mida kasutad väga sageli? Ära unusta, et peale koroonaviiruse võib levida veel hulga teisigi haigustekitajaid. 

Liftinupp

Mis sa arvad, kui palju inimesi vajutab päeva jooksul nupule, et kutsuda lifti? Võib-olla on raske öelda täpset numbrit, kuid vastus on – palju. See tähendab, et nuppudel on ka palju pisikuid. Nii et parem oleks sinna vajutada näiteks küünarnukiga, kuigi see võib näida veider. Või siis pese käed kiiresti pärast nupulevajutamist või puhasta desinfitseerijaga.

Foto: Pixabay

Ukselingid

Ukselinkide katsumisest pole töö juures enamasti pääsu. Mida rohkem inimesi seda teeb, seda rikkalikum on neil kollektsioon pisikutest, mis võivad üle kanduda ka ühelt inimeselt teisele.

Pese käsi regulaarselt sooja vee ja seebiga vähemalt 20 sekundit. Muidugi võid ka ukselinke desinfitseeriva salvrätikuga puhastada.

Foto: Pixabay

Töölaud

Arvatakse, et töölaual võib olla isegi 400 korda rohkem pisikuid kui WC prill-laual. Seal on hulgaliselt baktereid, viiruseid ja seeni. Ja neid väiksed pahategijaid kanname me sageli kätega edasi. See on põhjus, miks on nii oluline pesta sageli ja korralikult käsi, et vältida nakatumist.

Foto: Pixabay

Klaviatuur

Võimalik, et oled selle kohal aevastanud, söönud ja sinna on kukkunud piisakesi ka sinu jookidelt. Aga sa ei puhasta seda ju iialgi. Mitte kunagi. Aga mis sa arvad, kellele meeldivad klahvidele jäetud kleepuvad sõrmejäljed ja puru? Pisikutele. Kui sinu arvuklaviatuuri kasutab ka teisi inimesi peale sinu, on asi eriti hull.

Foto: Pixabay

Lauatelefon

Kui su tööjuures on telefon, mida kasutavad paljud, võib see olla isegi hullemini saastunud kui su töölaud. Puhasta telefoni aeg-ajalt salvrätikuga.

Kontoriseadmed

Pisikud võivad olla printerinuppudel, koopiamasinatel jm seadmetel, mida tööl kasutatakse. Inimestel tuleb harva meelde neid puhastada. Ka nende nuppe on mõistlik puhastada desinfitseeriva salvrätikuga.

Foto: Pixabay

Veeaparaat

Võtta klaasike vett kontori veeaparaadist pole turvalisem kui juua kraanivett. Inimesed katsuvad veeaparaati mitu korda päevas ja nupud võivad saastuda pisikutega. Pigem võta viirusteajal kaasa oma veepudel.

Kohvimasin

Vahel pole kindel, kes vastutab üldkasutatavate asjade puhtuse eest. Kohvimasina pime ja niiske sisemus on ideaalne bakterite kasvuks. Bakteritega võivad olla saastunud ka ühised kohvikannud ja -tassid.

Foto: Pixabay

Kraanikauss

Nii nagu ka kodus, on ka töö juures kraanikauss justkui bakterimagnet, sest selle kohal pestakse käsi ja toitu. Kuid sageli on kraanikausist veelgi rohkem baktereid hoopis segistil, sest seda katsuvad väga paljud inimesed.

Foto: Pixabay

Pesusvamm

See on niiske ja imav, seega ideaalne pesa, et koguda ja kasvatada baktereid. Uuel pesusvammil võib juba kolme nädala pärast olla koli- ja salmonellabaktereid. Svammi kaudu võivad need levida mujale, näiteks kohvitassidele. Svammi on vaja vahetada vähemalt üle kahe nädala tagant.

Foto: Pixabay

Mikrolaineahju uks

Väga paljud inimesed soojendavad seal oma lõunasööki. Ja igaüks katsub selle ust mitu korda. Mikrolaineahju ukse sang võib olla üks kontori saastunumaid paiku.

Foto: Pexels