Uudised

PÕHJUS TEADA: e-sigarettidega seotud surmade taga USAs olid salaturu kanep ja e-vitamiini õli (2)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 12. november 2019 09:26
USAs ei saadud tükk aega aru, mis on e-sigarettidega seotud kopsuhaiguste ja surmade taga. Foto: Vida Press
Ameerika Ühendriikide haiguste tõrje ja ennetamise keskuse (CDC) värskest uuringust selgus, mis on põhjustanud USAs e-sigarettide tõmbamise ehk veipimisega seotud haigestumised ja surmad - see on salaturult pärit e-vitamiini õli sisaldavate THC (kanepi) vedelike kasutamine. Uuring hoiatab salaturult soetatud vedelike kasutamise eest.

Alates augustist on salaturult pärit vedelike veipimise tõttu USA-s haigestunud üle 2000 inimese ja surnud 39 inimest.

Samal teemal

“Kurvad sündmused USAs näitavad selgelt, millised ohud kaasnevad salaturult soetatud vedelikega. See on oluline õppetund tervishoiuasutustele, kes ei pidanud vajalikuks jagada inimestele e-sigarettide kasutamisega seotud ohutusalast infot. Loodan, et ka Eesti tervishoiuasutused õpivad USA juhtumitest ning töötavad välja ja avaldavad e-sigarettide alased ohutusjuhendid,” ütles Suitsuvaba Eesti ühenduse juhatuse liige Ingmar Kurg.

Uuring lükkas ümber algsed väited, mis seostasid juhtumitega nikotiiniga e-sigareti vedelikke. 

Euroopas ja Eestis müüdavad e-sigareti vedelikud on läbinud kohustusliku laboratoorse kontrolli, millega tagatakse kasutajate ohutus. “Selle juures on oluline märkida, et kontrollitud vedelikud on müügil ainult ametlikes e-sigareti müügikohtades. Salaturult soetatud e-vedelike päritolus ei saa kindel olla. Need, kes segavad e-sigareti vedelikke ise kokku, peavad meeles pidama, et mitte kunagi ei tohi selleks kasutada õli baasil komponente, mille sissehingamise tulemusena tekib lämbumine,” rõhutas Ingmar Kurg.

Samal teemal

06.08.2021
JAKSU POLE KA PÄEVAL? 9 põhjust, mis võib olla lõputu väsimuse taga
17.01.2021
OLE OMA TERVISE KAPTEN! Järgi kardioloogi 25 nõuannet, et süda püsiks terve!
01.11.2019
UROLOOG SOOVITAB: eesnäärmevähi ennetamiseks liigu palju ja joo kohvi
02.10.2019
KÖHA EI LÄHE ÜLE? Millal võib selle taga olla tõsisem tõbi?