HÄÄL ON KADUNUD? Proovi kõigepealt neid koduseid ravivõtteid!
Peamiselt viirusliku külmetuse tekitatud kõripõletik ehk larüngiit levib häälepaeltele, need tursuvad ning hääl võib muutuda kähedaks või koguni täiesti kaduda.
Samamoodi võib häälepaeltele mõjuda pikalt töötava konditsioneeri kuiv õhk. Kuna kõripõletiku kõige sagedasem põhjus on viiruslik, pole seda vaja antibiootikumidega ravida, välja arvatud juhul, kui kaasneb äge köha ja haigus kestab üle nädala. Sel juhul võib tegu olla siiski bakteriaalse infektsiooniga.
Põhiline ongi kõripõletiku korral end hoida ja vähe rääkida, ka mitte sosistada. Rääkimine teeb põletikus häälepaeltele halba ning tagajärjeks võib olla krooniline põletik. Veel soovitatake õhu niisutamist auruga, sest igasugune tolm ja kuivus soodustavad larüngiidi teket.
Häälekaotuse taga võib teinekord olla ka midagi keerukamat kui iga-aastane viirusnakkus. Näiteks kui magu viskab maohappe tihti üles söögitorru, on tegemist reflukshaigusega.
Seda iseloomustavad tavaliselt kõrvetised, kibe või hapu maitse suus, hingamisraskused, hääle kähedus ja kurguvalu. Ka tervetel inimestel võib neid nähte elu jooksul esineda.
Sümptomite avaldumisel tuleks kindlasti minna arsti juurde, kes määrab õige diagnoosi ja ravimid.
Mida teha, kui hääl on juba kadunud?
Esmased kodused abinõud:
Allikas: Tervis Plussi arhiiv