Hea nõu

HÄÄL ON KADUNUD? Proovi kõigepealt neid koduseid ravivõtteid!  

Tervis Pluss, 3. detsember 2020 06:00
Kui hääl on ära, tuleb juua palju vedelikku. Foto: Vida Press
Kõige sagedamini kaob hääl ära külmal ja niiskel ajal, kui nõrgenenud immuunsüsteemi tõttu on lihtne endale mõni külmetushaigus külge haakida.

Peamiselt viirusliku külmetuse tekitatud kõripõletik ehk larüngiit levib häälepaeltele, need tursuvad ning hääl võib muutuda kähedaks või koguni täiesti kaduda.

Samamoodi võib häälepaeltele mõjuda pikalt töötava konditsioneeri kuiv õhk. Kuna kõripõletiku kõige sagedasem  põhjus on viiruslik, pole seda vaja antibiootikumidega ravida, välja arvatud juhul, kui kaasneb äge köha ja haigus kestab üle nädala. Sel juhul võib tegu olla siiski bakteriaalse infektsiooniga.

Põhiline ongi kõripõletiku korral end hoida ja vähe rääkida, ka mitte sosistada. Rääkimine teeb põletikus häälepaeltele halba ning tagajärjeks võib olla krooniline põletik. Veel soovitatake õhu niisutamist auruga, sest igasugune tolm ja kuivus soodustavad larüngiidi teket.

Foto: Pixabay

Häälekaotuse taga võib teinekord olla ka midagi keerukamat kui iga-aastane viirusnakkus. Näiteks kui magu viskab maohappe tihti üles söögitorru, on tegemist reflukshaigusega.

Seda iseloomustavad tavaliselt kõrvetised, kibe või hapu maitse suus, hingamisraskused, hääle kähedus ja kurguvalu. Ka tervetel inimestel võib neid nähte elu jooksul esineda.

Sümptomite avaldumisel tuleks kindlasti minna arsti juurde, kes määrab õige diagnoosi ja ravimid.

Mida teha, kui hääl on juba kadunud?

Esmased kodused abinõud: 

Allikas: Tervis Plussi arhiiv

Samal teemal

09.09.2020
KARDAD VIIRUST ÜLES KORJATA? Lõpeta kohe need 6 põhilist viga!
19.11.2019
KÜLMETUSHAIGUS KIMBUTAB? Hiina meditsiin soovitab leevenduseks vajutada neid punkte!
15.11.2019
SELJATA KÜLMETUSHAIGUS! Nende nippide ja ravimtaimede abil saad kiiremini terveks!
10.11.2019
PELETA HAIGUSED EEMALE: tee ise küüslaugust tervisepomm!