Kui lapsel avalduvad gripisümptomid, tuleks kindlasti jääda koolist koju, et mitte kurnata haiguse vastu võitlevat organismi ja levitada viirust teistele.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 13. november 2019 12:03
Gripihooaeg kestab Eestis oktoobrist aprillini ning tänavu on Tallinnas kinnitust leidnud juba ka esimene B-gripiviirusesse nakatumine. Tallinna 21. Kooli kooliõde Egle Türk  paneb südamele, et  gripp oluliselt raskem haigus kui talvine külmetus.

„Tavaliselt algab haigus kõrge palaviku ja lihas- või liigesevaludega ning lisaks võib nakatunul olla kurguvalu, köha, nohu, peavalu, väsimust, külmavärinaid ja lastel ka kõhuvalu,” loetles Türk sümptomeid. Gripi tüsistusena võivad tekkida neeruvaagna-, kopsu- või kõrvapõletik, bronhiit ja krooniliste haiguste ägenemine. Kas tegemist on külmetuse või gripiga, saab lõplikult kindlaks teha laboratoorse uuringuga.

Gripp levib piisknakkusena inimeselt inimesele ning köhides ja aevastades võivad haigelt levida haigustekitajad kuni meetrikaugusele. „Haigestuda võib ka viirusega saastunud pindade ja esemete kaudu. Gripiviirused püsivad kõvadel pindadel, nagu käepidemed, lauad ja seinad elujõulisena kuni kaks ööpäeva. Kui pärast nende pindade kätega puutumist puudutada pesemata kätega oma näopiirkonda, võibki inimene haigestuda,” selgitas Türk.

Seetõttu on gripi ja muude nakkushaiguste ennetamisel tähtis pesta käsi sooja vee ja seebiga. „Seda vana tõde tuleb lastele ikka aeg-ajalt meelde tuletada, et sellest saaks eluaegne harjumus. Lastele tuleks seletada, et pesemata kätega ei tasu nägu, silmi ja suud puutuda, kui soovitakse püsida terve,” rääkis Türk.

Foto: Pixabay

Tugevda immuunsust!

Kooliõe sõnul aitab haigestumise tõenäosust vähendada immuunsüsteemi tugevdamine.“Koolilapsed vajavad öösel 8–9 tundi uneaega, tervislikku ja tasakaalustatud toitu, regulaarset sobiva koormusega füüsilist tegevust ning viibimist õues värske õhu käes. Sama oluline on ka vaimne tervis ja toimetulekuoskus stressiga, mille puhul on lastevanematel samuti oluline roll,” sõnas Türk.

Kuna gripp levib inimeselt inimesele, tasub gripi kõrghooajal vältida suuri rahvakogunemisi ja tipptunnil ühistransporti. „Sageli pole meil siiski võimalik neid olukordi vältida. Võimalusel võiks siiski hoida ühe meetri raadiuses eemale köhivatest ja aevastavatest inimestest ning katta nina ja suu salli või puhta ühekordse pabersalvrätikuga. Esimesel võimalusel tuleks pesta käsi või desinfitseerida neid kätepuhastusvahenditega,” soovitas Türk. Haigestunud inimesega tuleks hoida vahemaad ja vajadusel kasutada apteegis müüdavaid maske.

Foto: Tiina Kõrtsini

Tõhusaima kaitse gripi vastu tagab vaktsineerimine

„Õigel ajal tehtud vaktsiin aitab haigestumist vältida või võimaliku haigestumise korral põetakse haigust kergemalt ja ei kujune välja ohtlikke tüsistusi,” selgitas Türk.

 Vaktsineerida võib kogu gripiperioodi vältel, kuid parim on seda teha enne haigestumise kõrgperioodi algust, oktoobris-detsembris. Vaktsineerida saab perearsti juures või vaktsineerimiskabinettides. Vaktsiin hakkab toimima 10–14 päeva pärast süstimist ja mõju kestab aasta. Vastunäidustuste puudumisel võivad gripi vastu vaktsineerida kõik inimesed alates kuuendast elukuust. Kuni 17. novembrini saab vaktsineerida ka teatud apteekides üle Eesti.

Organismi ei tohi kurnata

Mida siiski teha, kui haigus on ükskord käes? „Kui koolilapsel avalduvad gripisümptomid, tuleks kindlasti jääda koolist koju, et mitte kurnata haiguse vastu võitlevat organismi ja levitada viirust kaasõpilastele ja ülejäänud kooliperele,” rõhutas kooliõde.

Koolilapsel tuleks lasta kodus puhata ning haigestumisest tuleks informeerida ka perearsti. Haiguse läbipõdemine võtab keskmiselt aega 7–10 päeva. „Haigeid lapsi ei ole soovitatav jätta vaktsineerimata vanavanemate hoolde, kuna nemad kuuluvad riskirühma, kellel on haigestudes oht saada tõsiseid tüsistusi.”

Foto: Pixabay

Sümptomite leevendamiseks saab abi apteegi käsimüügiravimitest. Haige peab jooma piisavalt vedelikku, mis niisutab hingamisteid ja ei lase seeläbi viirusel limaskestadele kinnituda. Samuti aitab vedelik köha korral sekreeti vedeldada ja kergemini välja köhida. „Seisundi halvenemisel tuleks aga kindlasti pöörduda perearsti poole, kes saab vajadusel välja kirjutada retseptiravimeid,” soovitas Türk.

 Läbipõdemise järgselt tekib immuunsus vaid põetud haigustüve suhtes. „Viirus muutub pidevalt ja tekkinud immuunsus ei taga meile kaitset järgmiseks aastaks. Seetõttu on võimalik ilma vaktsineerimata grippi haigestuda korduvalt,” selgitas Türk.