Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 27. november 2019 11:10
Eestis puudutab lastetuse probleem hinnanguliselt iga viiendat pere. Seega võib meil olla 15 000–20 000 peret, kellel ei ole võimalik loomulikul teel last saada.

Ida-Tallinna Keskhaiglas on peredele pakutud abi juba alates 1996. aastast. Üle 10 aasta iseseisvalt tegutsenud ITK viljatusravikeskus on aidanud tuhandeid peresid.  Viljatusravikeskuse juhataja dr Tiina Loogi sõnul on nende abiga sündinud ligi 3000 last. 

Kui paarid pöörduvad viljatusravikeskusesse, siis uuritakse välja, mis võib olla viljatuse põhjuseks. „Viljatuse põhjused võivad olla tingitud 30% juhtudest naisest ning 30% juhtudest mehest, samas jääb umbes 40% juhtudest põhjus ebaselgeks või on mõlemapoolne,“ kommenteeris dr Loog ja lisas, et naiste viljastumisvõime väheneb eaga, aga vanuse mõju meeste viljakusele ei ole nii üheselt selge.

Viljatusravikeskuses nõustatakse paari, tehakse uuringud ning vajadusel ravitakse. Kui tegemist on kerge mehepoolse viljatusega ja emakakaela faktorist tingitud viljatusega või naistega, kellel on kergemad hormonaalsed häired, saab meditsiinilist abi emakasisese viljastamise teel. „Kui muud meetodid enam ei aita, saavad paarid abi kehavälisest viljastamisest. Sellisel juhul kogutakse naiselt munarakud ning viljastamine toimub väljaspool naise organismi – laboritingimustes.  Pärast viljastamist siirdatakse viljastunud munarakk (embrüo) emakasse,“ selgitas dr Loog.

Dr Loog paneb paaridele südamele, et kindlasti ei tohi lükata lapsesaamist liiga kaugesse tulevikku ning vajadusel tuleb küsida abi arstidelt. „Viljakus on maksimaalne 24. aastaselt ja hakkab alanema peale 35. eluaastat. Kui pole kindlat teadaolevat põhjust, mis võiks takistada laste saamist, ei maksa sattuda paanikasse, kui mõne kuu vältel pole õnnestunud rasestuda. Kui pikema aja jooksul ei õnnestu last saada, tuleb abisaamiseks minna arsti juurde.“

Kui soovid teada täpsemalt viljatusravist, tule 28. novembril tutvuma Ida-Tallinna Keskhaigla viljatusravikeskusega. Infopäev kestab kella 15-17. Räägime viljakusprobleemidest ja aitame leida lahendusi. Koha peal saab nõu küsida viljatusravikeskuse arstidelt. Osalemiseks ei ole vaja registreerida! Tule lihtsalt endale sobival ajal kohale!

Lisainfot leiab kodulehelt: www.sunnitusmaja.ee/sunnitus/sunnitusosakond/test1/