Uuest aastast lisandub hüvitatavate meditsiiniseadmete loetellu ka diabeeditarvikuid. (Pilt on illustratiivne)Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 3. detsember 2019 11:21
Haigekassa hüvitab kindlustatud inimestele meditsiiniseadmeid, mille abil saab ravida haigusi ja vigastusi või mille kasutamine hoiab ära haiguse süvenemise. 1. jaanuarist 2020 lisandub loetellu 117 uut seadet, mida rahastab haigekassa.

Laieneb uneapnoe, astma ning lümfitursete, venoosse puudulikkuse ja haavaravis kasutatavate meditsiiniseadmete valik, samuti lisanduvad loetellu uued stoomitooted, ortoosid ja diabeeditarvikud. Lisaks muutuvad mitmete loetelus olevate meditsiiniseadmete hinnad, sh ajakohastatakse proteeside ja glükomeetri testribade hindu.

Ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialisti Kärt Veliste sõnul paranevad oluliselt veresuhkru jälgimise võimalused diabeeti põdevatele lastele. „Meditsiiniseadmete loetellu lisatakse uus ilma pumbata töötav pideva glükoosimonitooringu süsteem, mida haigekassa rahastab koos sensoritega alla 19-aastastele lastele pumpraviga sarnastel tingimustel. See võib olla osadele lastele alternatiiviks kaasaegsele pumpravile ning täiendavaks võimaluseks süsteravil olevatele või glükoosimonitooringuta pumpa kasutavatele lastele,“ selgitab Veliste.

Katmaks patsientide tegelikke vajadusi, suurendatakse insuliininõelte hüvitatavaid koguseid teist tüüpi diabeediga ja rasedusdiabeediga insuliini süstivatele patsientidele ning tõstetakse osade stoomitoodete ja aspiratsioonisondide limiite. Uuest aastast hakkab haigekassa hüvitama stoomitooteid ka fistuliga patsientidele ja haavasidemeid mitmete harvaesinevate haavade korral.

Meditsiiniseadmete loetelu uuendused toovad ravikindlustuse eelarvele kaasa ligi 300 000 eurot lisakulu .

Haigekassa hüvitab meditsiiniseadmeid piirhinnast 90% või 50% soodusmääraga. Seadme vajadust hindab raviarst ning vormistab selle soodustingimustel soetamiseks digitaalse kaardi. Meditsiiniseadmete loetelu uuendatakse igal aastal, lisades sinna uusi tooteid ning ajakohastades hinnakirja lähtuvalt seadmete esindajatega sõlmitud kokkulepetest.