Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 4. detsember 2019 07:00
Kuigi mehed on hakanud tervise eest järjest enam hoolt kandma, käivad nad arsti juures endiselt vähem kui naised. Mullu Eesti elanike seas läbi viidud tervisekäitumise uuringu kohaselt ei käinud 12 kuu jooksul ühegi arsti vastuvõtul 13,3% meestest ning kõigest 6,4% naistest. Mida peaksid silmas pidama mehed, kes soovivad olla terved?

 „Olgu ära öeldud, et mitmekesist ja tasakaalustatud toitumist, piisavat und ja värskes õhus liikumist ei asenda ükski toidulisand või ravim – soost või vanusest olenemata peaksid need positiivsed harjumused olema lahutamatu osa inimese elust ja argirutiinist,” rõhutas Apotheka proviisor Maia Leede. „Siiski võivad kiire elutempo, stress ja riskikäitumine, mis on meestele eriti omane, kaasa tuua probleeme, mille lahendamiseks või leevendamiseks on vajalik pöörduda arsti või apteekri poole.”

Foto: Pixabay

 Perelisa planeerides

Millistel juhtudel mehed arsti või apteekri poole üldse pöörduvad? Probleemid rasestumisega on mure, millega peavad rinda pistma paljud paarid. „Levinud on müüt, justkui väheneks viljakus vanusega üksnes naistel ning mehed sellepärast muretsema ei pea,” rääkis apteeker. „Uuringud on näidanud, et bioloogiline kell tiksub sarnaselt naistega ka meestel ja vanemaks saades, eriti pärast neljakümnendat eluaastat, jääb terveid ja viljakaid spermatosoide aina vähemaks.”

Kui on pereplaneerimise soov, soovitab apteeker meestele toidulisandeid, mis toetaksid viljakust. Milliseid toimeained peaksid sellises toidulisandis esindatud olema? „Esiteks kindlasti tsink, mis on meestele üks olulisemaid mineraale. Lisaks sellele, et tsink on vajalik element immuunsüsteemi normaalseks toimimiseks, aitab see parandada meeste seksuaalset võimekust ja viljakust,” selgitas apteeker.

Tsink aitab toetada testosterooni ehk meessuguhormooni taset veres, mis on kvaliteetse sperma üheks eelduseks ja mille tase pärast 30. eluaastat aastas ühe protsendi jagu langeb. „Viljakuse seisukohast on olulised ka antioksüdandid, mis kaitsevad rakke oksüdatiivse stressi eest ja mis võivad esile kutsuda negatiivseid muutuseid sperma kvaliteedis, ” lisas Maia Leede.

Foto: Pixabay

 Probleemid magamistoas

 Üks sagedasemaid muresid, mis eri vanuses mehi kimbutab, on seotud seksuaalse võimekuse, libiido ja erektsiooniga. Potentsile ehk seksuaalakti õnnestumisele ja normaalsele testosteroonitasemele aitavad kaasa vereringet ergutavad toidulisandid, mis sisaldavad kombinatsiooni taimsetest ekstraktidest, aminohapetest ja mineraalainetest. Näiteks parandab Meravita Premium Erectus Maximus preparaadis sisalduv safraniekstrakt libiidot ja erektsioonivõimet, mineraalaine tsink toetab mehe viljakust ja reproduktiivsüsteemi, kuradisarve ekstrakt suurendab aga libiidot.

Foto: Pixabay

 Tugev immuunsus

 Füsioloogiliste eripärade tõttu on teatud vitamiinide ja mineraalide tasakaal meeste organismis eriti oluline. Kuigi täisväärtuslikult toitudes ei pruugi organismis vajalikest toitainetest puudujääki tekkida, võib ebatervislik eluviis, sh mõõdukas alkoholi tarvitamine ja suitsetamine ainete puudust esile kutsuda.

Foto: Pixabay

„Et päevane vitamiinide ja mineraalide vajadus oleks tagatud, on soovitatav võtta meestele suunatud kompleksvitamiine, mis sisaldaksid kindlasti immuunsüsteemi ja närvisüsteemi toetavaid B-grupi vitamiine, meessuguorganite normaalsele talitlusele kaasa aitavat ning südame-veresoonkonnahaiguste riski maandavat E-vitamiini ja spermatosoidide arengut toetavat A-vitamiini,” sõnas apteeker.

Kord aastas võiks testida ka üleüldist vitamiinide ja mineraalainete taset organismis ning seejärel saadud tulemusi arutada koos apteekriga, kes oskab individuaalset nõu anda ja sobivaid preparaate soovitada.