Hea nõu

PÜSI TERVE JA ENERGILINE! Sellised on Hiina meditsiini talvised toitumisreeglid 

Toimetas Sirje Maasikamäe, 14. detsember 2020 05:00
Foto: Vida Press
Talv on looduses puhkamise aeg. Taimed on viinud oma energia ja elumahlad sügavale juurtesse, loomad on pugenud peitu, päevad on lühikesed ja ööd pikad. Talvel on qi ehk energia liikumissuund alla- ja sissepoole. Toiduga saab keha talvel toetada ja kevadeks ette valmistada.

Et kevadel oleks energiat, mis jõuab keha pinnale ja aitab organismil ärgata, on talvel vaja seda tugevdada ja soojendada, kirjutatakse Tervise Alkeemia blogis. Talvised toitumisreeglid on järgmised: söö toite, mis tugevdavad neerude energiat, hoiavad sooja sees, aga ei lase tekkida liigsel kuumusel.

Sisemise energia tugevdamine

Talvel on väga tähtis hoida oma energiat, mitte lasta sellel liialt pinnale tõusta ja nt läbi higistamise kuluda. Seetõttu peab sööma toite, mis viiksid qi kehast sisse- ja allapoole. Selleks sobivad väga hästi juurviljad, mis on suve lõpuks ja sügiseks kogunud energiat sügaval maa all olevatesse juurtesse. Süües neid, tugevdame oma sügaval sisemuses paiknevat energiat.

Talvel sobivad hästi lihatoidud, mis tugevdavad ja soojendavad mõõdukalt.

Maitseainetest võiks kasutada soojendavaid (kaneel, kuivatatud ingver, nelk), aga kindlasti ka mõrusid ja soolaseid, mis jahutavad liigset kuumust ja aitavad energial sisemuses püsida.

Foto: Pixabay

Vältima peaks teravaid tuliseid maitseid, mis toovad energia kehapinnale, ajavad higistama ja läbi selle jahutavad liialt keha. Teravaid maitseid kasuta kevadel ja suvel.

Toidu valmistamisel võta aega ja valmista paja- ja ahjuroogasid, mis nõuavad rahulikku, madalat ja aeglast kuumust. Aeglaselt kuumutades läheb yang-energia sügavamale toidu sisse, neid süües tugevdame sügaval keha sees olevat yang´i.

Talvel sobivad hästi lambaliha, juurviljad, Kreeka pähklid, must seesam, nelk, kaneel, kuivatatud ingver ja mesi.

Neerude tugevdamine

Talve organ on neerud. Neerudele ei meeldi külm, seetõttu on talv eriti tähtis aeg, mil neerusid toetada. Neerude tugevdamiseks sobib lambaliha (eriti neerud), must riis, mustad oad, merevetikad.

Foto: Pixabay

Kui soovime olla terved, siis peame austama ja järgima looduse rütmilist muutmist. Toitumise muutmine vastavalt aastaajale on üks lihtsamaid ja efektiivsemaid võimalusi nende muutustega paremini hakkama saada, vältida haigusi, püsida tervena ja rõõmsana.

Samal teemal

02.00.2021
HIINA MEDITSIIN EMOTSIOONIDEST: nii mõjutavad tervist muretsemine ja viha
11.09.2020
HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: sügisel turguta immuunsust selle ülimalt lihtsa tegevusega!
15.08.2020
HIINA MEDITSIIN SOOVITAB: immuunsuse tugevdamiseks toeta neid kolme organit
22.10.2019
RENE BÜRKLAND: Hiina meditsiinis on väga palju asju, mida saame lääne meditsiiniga ära seletada