Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Kui ohtlik see on, kui pärasoolest on tulnud verd? (1)

Viktor Vassiljev, 10. detsember 2019, 05:00
Dr Viktor Vassiljev: "Loomulikult on igasugune veritsemine erakorraline nähtus ja väärib tähelepanu."Foto: Robin Roots
"Kui ohtlik see on, et pärasoolest on tulnud verd? Varem pole sellist asja olnud. Millise arsti juurde pean pöörduma?"Kui on tulnud, siis järelikult enam ei tule, seega verejooks seisma jäänud. Loomulikult on igasugune veritsemine erakorraline nähtus ja väärib tähelepanu. Esimese korraga muidugi ka ehmatab ära. Seda enam, et mehed ei oska vere kogust õigesti hinnata (naised oskavad), ja säravvalge klosetipoti pinnal näivad juba paar tilka peopesasuurused. Kõigepealt – rahu, ainult rahu. Värske punane veri on suhteliselt ohutu, see tuleb pärasoole veenidest. Ohtlik on nähtamatu ehk peitveri, mis on pärit soolestikust või maost, seedetraktis koaguleerub see ära, muutub mustaks ja nii jääb isegi liitrine verejooks tähelepanuta.

Aga pärasooles on palju suuremaid ja väiksemaid veene ning nendest tekib veritsus sama kergelt kui ninaverejooks. Kõhukinnisus, füüsiline ülepingutus, trauma – nina puhul ju samamoodi: nohuga tugev nuuskamine, ülepingutus, trauma. Ja ka asjakohatu urgitsemine – ärge vaielge, juhtub küll, nii ühest kui teisest otsast.

Samal teemal

Muidugi kergemini tekivad verejooksud limaskesta põletike ja veenilaiendite korral – jällegi, mõlemal pool juhtub. Nii et ühekordne väike verejooks ei tähenda suurt midagi. Aga kui kordub, siis tuleb asja uurida. Pärasoole veenilaiendid ehk hemorroidid on ohtlikud mitte ainult korduvate verejooksude, vaid ka neis tekkiva väga valulise põletiku poolest, ja veel ohtlikumaks tüsistuseks on veenilaiendites tekkivad verehüübed, neist mõni võib verevooluga kanduda kuskile sinna, kus ummistab tähtsa veresoone ja tekitab päris suure pahanduse.

Nii et paanikaks pole põhjust, aga asja uurida tasuks. Ega selleks pea kohe mingit väga peent või jämedat spetsialisti otsima – kui kõlbab perearstile nina ette näidata, siis kõlbab see teinegi ots täpselt sama hästi. Perearst juba otsustab, kas ja millist ravi asi vajab või kelle juurde peaks edasi minema.