Hea nõu

ÜLEKAALULISI LAPSI ON AINA ROHKEM: kuidas pühadeaeg tervislikumalt üle elada? (6)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 17. detsember 2019 11:03
Foto: Vida Press
Pühadeajal saavad lapsed palju magusaid kingitusi ja peolaualt leiab head ja paremat, kuid ka sel ajal ei tasu unustada tervislikku toitumist, ütleb Kadrioru Saksa Gümnaasiumi kooliõde Kersti Tamm. 

Toitumise rolli elukvaliteedile ei saa ülehinnata, kuna see mõjutab nii meie eluiga, vaimset tervist, füüsilist võimekust, keskendumisvõimet kui ka välimust. 

Pole vaja tellida kalleid toitumiskavasid, vaid tuleks jälgida tervisliku toitumise põhireegleid. “Tervislik toitumine tähendab, et süüakse nii palju, kui ära kulutatakse, ning toit on mitmekesine ja täisväärtuslik. Üksluine toit võib ilma jätta mitmetest vajalikest toitainest ja pidev sama toidu söömine tekitada mõne toitaine või lisaaine üleküllust. See mõjutab ka immuunsüsteemi, mis võib jääda nõrgaks ning haigused hakkavad kiiremini külge,” selgitab Tamm.

"Magusat saab valmistada ka tervislikult ja süüa neid vahepaladena, aga mitte põhiroale lisaks,” ütleb Kadrioru Saksa Gümnaasiumi kooliõde Kersti Tamm. Foto: Erakogu

Kui saadud energia ületab kulutatud energia, muudetakse liigne rasvmassiks, mille tulemusena tekib lõpuks ülekaal ja rasvumine, mis on aga väga paljude haiguste riskitegur.

Eri uuringute andmetel on umbes kolmandik Eesti lastest ülekaalulised või rasvunud. Ülekaaluliste laste osakaal on sajandi algusega võrreldes pea kolmekordistunud.

Kersti Tamm, kes on üks Tallinna Koolitervishoiu sihtasutuses töötavast 80st kooliõest, puutub ka igapäevaelus kokku ülekaaluliste lastega ning tõdeb, et kodune toetus on väga oluline.

“Minu töös on olnud edulugusid, kus ülekaaluline laps võtab 16 kg alla, aga on ka juhtumeid, kus probleemi ei teadvustata ja tulemusi ei tule, kuna kodupoolne toetus ja tahe toitumist ka peres muuta puudub,” räägib Tamm. “Seetõttu on ülioluline, et lapsevanemad järgiksid kodus tervisliku toitumise reegleid.”

Foto: Pixabay

Lapse toitumise põhireeglid

 “Kindlasti peab laps sööma sooja lõunasööki, et pidada pika päeva vastu. Pere seltsis söödav õhtusöök võiks aga olla pigem kerge, kuna inimese organism ei töötle õhtul toitu sama tõhusalt kui päevasel ajal,” rääkis Tamm.

Kooliõde toob välja lihtsa nipi, mis aitab toiduportsjoneid jagada - nn taldriku reegel, mille järgi poole taldrikust peaksid moodustama salatid ja aedviljad, veerandi valgurikas toit nagu liha ja kala ning veerandi tärkliserikkad toiduaineid nagu kartul ja riis.

”Vältida tuleks töödeldud valmistoite ja liigset magusasöömist - energiaks vajalikud süsivesikud saab ka puuviljadest. Kui toiduga patustamisele vastu ei suuda panna, siis tehke pärast sööki veidi trenni, sest see aitab liigset glükoosi ära kasutada - isegi jalutuskäik võib aidata,” soovitab Tamm.

Foto: Pixabay

 Hoiduda tuleks rafineeritud süsivesikute, eelkõige suhkru liigsest söömisest. “Paljudes toitudes ja kihisevates jookides on väga palju suhkrut, mille kogus võib paljude jaoks olla üllatav,” hoiatab Tamm ja toob näite, et pooleliitrises karastusjoogis võib olla 9-12 teelusikat suhkrut.

See aga ei tähenda kindlasti, et pühadelaualt peaksid maiustused sootuks puuduma. “Ilma süsivesikuteta ei saa, aga tuleb teha õigeid valikuid. Magusat saab valmistada ka tervislikult ja süüa neid vahepaladena, aga mitte põhiroale lisaks,” räägib Tamm. Näiteks saab küpsetades kasutada täisteratooteid, vähendada suhkrukogust, kasutada retseptis puuvilju, marju ja pähkleid.

Kooliõde soovitab süüa aeglasemalt, keskenduda söömisele ja nautida pühade ajal perekonna seltsi. “Oluline on õppida märkama füüsilise nälja tunnuseid ja süüa ainult seni, kuni kõht on täis. Kui ei saa aru, kas tegemist on füüsilise või emotsionaalse näljaga, tuleks mõelda, kas praegu sooviksid süüa toorest brokolit. Kui jah, siis on tegemist päris näljaga,” tõi Tamm näite.

Foto: Pixabay

5 nippi, kuidas teha tervislik toit lastele atraktiivsemaks

Hoia ahvatlev, kuid ebatervislik toit silma alt ära.

Peida vähem armastatud toidud väiksemas koguses muu toidu sisse ära.

Pane käeulatusse tükeldatud puu- ja juurviljad, mida on hea suhu pista.

Kaasa ka lapsed söögitegemisse ja muuda toidutegemine põnevaks katsetamiseks - enda tehtud toit maitseb paremini!

Asenda suhkrujoogid veega, millesse lisa marju, apelsinilõike, kurgiviile või sidrunit, et vesi põnevamaks muuta.

Samal teemal

17.02.2021
LIHTNE JA TÕHUS! Kaks paastupäeva nädalas aitavad eriti hästi alla võtta
05.01.2021
EI SAA KUIDAGI SALEDAMAKS? Jäta dieedid ja keskendu hoopis neile kolmele asjale!
05.10.2020
NII VÕTAD KINDLALT ALLA: need kolm põhimõtet on ühised kõikidele edukatele dieetidele
15.12.2019
DR MAI MASER TERVISLIKUST TOITUMISEST: kahtlemata omastatakse vitamiine ja mineraalained kõige paremini toidust