Hea nõu

DR VASSILJEVI NÕUANNE | Miks tekivad tasakaaluhäired ja pea käib ringi?  (7)

Viktor Vassiljev, 18. detsember 2019 07:00
"Nii et arvestada tuleb oma ealisi iseärasusi ja meeldib või mitte, aga tohtri soovitus passi vaadata on siin täiesti asjakohane ja professionaalne," ütleb dr Viktor Vassiljev.Foto: Robin Roots
„Olen 84aastane vanaema ja muidu poleks elul vigagi, aga kimbutab pearinglus ja vahel on tasakaaluhäireid. Millest see tuleb ja kas on ravitav või ongi vanaduse viga? Arst käskis passi vaadata ja muud soovitust tema käest ei saanud.“ Kui ausalt, siis vanaduse viga kipub see olema. Üsna levinud kaebused selles eas. Kuigi päris tähelepanuta ei saa pearinglust ja tasakaaluhäireid jätta, elementaarsed uuringud tuleks ette võtta.

Kui põhjuseks on peaaju veresoonte lupjumine, siis kolesteroolitaset langetavad preparaadid vähemalt stabiliseerivad olukorra, et asi hullemaks ei läheks.

Samal teemal

Kui põhjuseks on lülisamba kaelaosa muutused, siis ettevaatlikult füsioteraapiat teha, kaela soojas hoida, määrimisrohtusid proovida. Ja rohkem liikuda, tasapisi võimelda ning mitte kössitada tundide viisi tugitoolis, pea kummargil. Ning harva küll, aga võib selliseid nähtusid tekitada ka aju veresoontes mingi tõsisem häire ja isegi ajukasvaja. Just selleks, et mitte ränka diagnoosi endale külge mõelda, tasubki arsti juures ära käia, et saada kinnitust – veresoonte lupjumine, nagu vanainimesel ikka, ei miskit hullu.
Üks asjalik nõuanne veel siia juurde – tasakaal kipub kaduma kiirete äkiliste liigutuste puhul. Eriti pead kuklasse ajades ja käsi üles tõstes – see liigutus kuulub aknakardinate vahetamise juurde või kõrgelt riiulist pildialbumit otsides, ja kui kolme jalaga taburet abiks võetud, siis just selline on luumurru levinuim põhjus.

Nii et arvestada tuleb oma ealisi iseärasusi ja meeldib või mitte, aga tohtri soovitus passi vaadata on siin täiesti asjakohane ja professionaalne.