Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 20. detsember 2019 09:45
Terviseamet soovitab pikkade pühade eel veenduda, et kroonilistel haigetel oleksid tarvilikud ravimivarud jõulude ja aastavahetuse ajal olemas. 

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kiirabi peaspetsialist Kalev Pahla sõnul peaks kroonilised haiged ja nende lähedased enne pühi kindlasti kontrollima, et pühadeks on kõik vajalikud ravimid olemas. Kui sõidate mitmeks päevaks kodust kaugemale külla, ärge unustage ravimeid kaasa võtta. „Nii haiglate erakorralise meditsiini osakonnad kui riigi 102 kiirabibrigaadi töötavad pühadest hoolimata tavapärase töökorralduse alusel, kuid nende poole tuleks abi saamiseks pöörduda tõsise häda korral,“ ütles Pahla.

 Kiirabi töö on pühadeajal mõnikord keerulisem, sest terviserike võib tabada inimest ka väljaspool kodu  - näiteks renditud  maakohas, kus inimestel võib olla raskusi häirekeskusele oma asukoha teatamisega. Seega tuleks endale kindlasti selgeks teha nii asula, küla kui talu nimi, kus plaanite pikemalt peatuda – nii saate vajadusel häirekeskust asukohast täpselt teavitada.

 „Loomulikult kehtivad ka tavapärased nõuanded - ärge sööge üle ega liialdage alkoholiga ning vältige korraga rohke rasvase või magusa toidu söömist. Jälgige kindlasti  selles osas ka lapsi,“ soovitas Pahla.

Mingil juhul ei tohi juua tundmatu päritoluga alkohoolseid jooke.  Samuti ärge istuge kunagi autosse, kui teate või märkate, et selle juht on alkoholi tarvitanud. Väljas viibides ärge jätke joobunud kaaslast  kunagi omapead. Hoolitsege, et kõik jõuaksid turvaliselt ruumi või peopaika tagasi.

Kiirabi ja haiglate erakorralise meditsiini osakondade töökoormust mõjutab nii erinevate viirushaiguste nagu gripi levik, pühade ajal juhtunud õnnetused ning sel aastal ka tõsisasi, et perearstikeskused on  pühade ja nendele eelnevate puhkepäevade tõttu mitu päeva järjest suletud.

  • Kui vajate enda või lähedase inimese haigestumise korral nõu, helistage perearsti nõuandetelefonile 1220 (vastab ööpäev ringi).
  • Ootamatu terviserikke, trauma või muu kiiret sekkumist vajava  õnnetuse korral helistage  hädaabi numbrile 112.