Pime aeg võib tekitada loidust ja väsimust.Foto: Vida Press
Toimetas Sirje Maasikamäe 22. detsember 2019 13:00
Pimedal ajal kimbutab paljusid meeleolulangus ja jõuetus, mis mõnel juhul võib välja areneda lausa hooajaliseks depressiooniks. Apotheka apteeker Jaanika Treimann annab nõu, kuidas pimedal ajal organismi turgutada ja enesetunnet parandada.

Novembrist märtsini aknast välja vaadates võib paljusid meist tabada ahastus – valgust pole, energiat pole, ainult pimedus ja väsimus.

Pimeda aja meeleolumuutusi seostatakse tihti serotoniini ehk heaoluhormooni ning melatoniini ehk unehormooni tasakaalutusega. Ajal, mil valgust on vähe, võib melatoniinitase organismis olla normist kõrgem ka päevasel ajal ning väljenduda loiduse ja väsimustundena.

Valgusepuudus võib mõjutada ka organismi serotoniinitaset. Kui selle tase on madal, võivad tekkida meeoluhäired ja masendus. Nii serotoniini kui melatoniini moodustamises osaleb valkudes sisalduv asendamatu aminohape trüptofaan, mida leidub valgurikastes toiduainetes, aga ka mitmesugustes närvisüsteemile suunatud toidulisandites, mida pimedal ajal on soovitatav võtta.

Foto: Pixabay

D-vitamiin ja raud

D-vitamiin on Eesti sombuses kliimas ainus vitamiin, mida on enamikul inimestel on vaja võtta lisaks aasta ringi. Pärast sooja suve või ka päikeselistest riikidest Eestisse naasmist püsib D-vitamiini arvestatav tase veres ainult kolm-neli nädalat.

Ka väsimus ja meeleolumuutused võivad olla märgid vitamiinide ja mineraalide puudusest. „Paljudele võib see üllatusena tulla, aga ootamatuid tujumuutusi võib teatud määral esile kutsuda ka D-vitamiini puudus organismis, sest see mõjutab ka serotoniini taset ajus,” selgitas Jaanika Treimann.

Kas D-vitamiini, mida organism toodab päikesevalguse mõjul, peab ilmtingimata lisaks võtma? “Vastus on jah: vajalikku D-vitamiini kogust on põhjamaades vähemalt pooltel kuudel aastas väga keeruline toidulisandeid võtmata omastada, sest vahetut päikesevalguse käes viibimist on vähe ja toidust ei pruugi vajalikku annust kätte saada. Isegi siis, kui toit on väga täisväärtuslik,” vastas apteeker.

Soovitatav D-vitamiini päevane annus täiskasvanutele on 10 mcg (400IU/p ehk RÜ-d, rahvusvaheline ühik), eakatel ja riskirühma kuuluvatel inimestel 20 mcg (800IU/p) ja vajadusel rohkem.

Foto: Tiina Kõrtsini

B-vitamiin

Meeleolumuutused, stress ja äärmuslik väsimus võivad olla tingitud ka B-grupi vitamiinide puudusest. B12 vitamiin on vajalik keha normaalseks toimimiseks, kuid organism ei suuda seda ise toota. Vitamiini leidub valdavalt loomsetes toitudes, mistõttu taimetoitlastel tuleb seda toidulisandina juurde võtta. Normaalne B12-vitamiini tase hoiab närvisüsteemi tervena. Aine puudus võib viia ebanormaalselt suurte vere punaliblede tootmiseni, mis ei suuda oma funktsiooni nii efektiivselt täita kui normaalsed punalibled.

Foto: Martin Ahven

C-vitamiin

Väsimust ja stressi aitab peletada ka C-vitamiin. Lisaks aitab see tõsta organismi kaitsevõimet. Kuigi mitmekesise toidulauaga inimestel puudub üldiselt vajadus C-vitamiini lisaks võtta, siis teatud juhtudel on see siiski soovitatav. Näiteks suitsetajatel on suurenenud C-vitamiini vajadus, ka soolehaigustega patsientidel, kellel on vitamiinide imendumine soolestikus häirunud. Ka rasedad ja imetavad emad võiksid C-vitamiini juurde võtta, sest varustavad sellega ka last.

C-vitamiini puudusest võivad märku anda igemete veritsemine, väga kerge sinikate ja verevalumite tekkimine kehal, kuid ka kare nahk ja aeglaselt paranevad haavad. Kuna raud ja C-vitamiin käivad käsikäes, võib C-vitamiini nappus olla süüdi ka rauavaegusaneemia tekkes.

Foto: Erki Pärnaku

Abi loodusest

Hooajalise masenduse, stressi ja ärevuse vastu võib leevendust otsida ka loodusest ehk taimsetest rahustitest. Näiteks on loodusliku antidepressandina tuntud ravimtaim meliss, millel on kesknärvisüsteemile rahustav mõju. Meliss lõõgastab, vähendab südamepekslemist ja ärevust. “Rahvameditsiinist on ärevuse vähendaja ja loodusliku rahustina kuulsust kogunud ka palderjan, mille rahustav toime ei ole pelgalt müüt, vaid teaduslikult tõestatud fakt,” kinnitas Treimann. Tuntud ravimtaim on naistepuna, mis toetab nii serotoniini kui dopamiini vallandumist ajus ja mida kasutatakse nii kerge kui ka mõõduka depressiooni ravis.

Naistepuna aitab kerge depressiooni korral. Foto: Svetlana Zaitseva

Naistepunaga tuleb aga olla ettevaatlik, kuna naistepuna ürt avaldab organismis koostoimet väga paljude ravimitega – näiteks mitmete suukaudsete rasestumisvastaste vahendite (antibeebipillide), antidepressantide, aga ka verevedeldus-, astma-, suhkruhaiguse-, südame-, langetõve- ja HIV-ravimitega.