Hea nõu

ARST PANEB SÜDAMELE: veetke pühad eakatega, ärge tooge neid igaks juhuks EMOsse (5)

Toimetas Sirje Maasikamäe, 23. detsember 2019 11:47
Vanainimesel on lähedastega palju mõnusam olla pühade ajal kodus kui EMOs järjekorras istuda.Foto: Vida Press
Pikkade pühade ajal on oht liialdada alkoholiga, mille tulemusena võivad juhtuda tõsised traumad, ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiinikeskuse juhataja Märt Põlluveer. Samuti kipuvad muretsevad sugulased tooma vanureid igaks juhuks EMOsse.

Põlluveeri sõnul ei ole pühadeaegse südame sündroomi mõistet Eestis  kasutusel, kuid maailmas on täheldatud, et pühade ajal tekivad südamerütmihäired alkoholi liigtarvitamise tagajärjel. „Kui juua palju alkoholi, süüa hapukapsast kõvasti peale, siis kõht ägiseb ja alkohol põhjustab südamerütmihäired. Mõõdukus on voorus,“ paneb Põlluveer inimestele südamele.

Samal teemal

Jõulud EMO-s ei erine argipäevadest, kuid tavaliselt võib täheldada,  et muretsevad sugulased toovad kohale rohkem vanureid, tihti tuuakse neid igaks juhuks kontrolli.

„EMO on valmis erakorralist abi andma ööpäev ringi, aga igaks juhuks pöördumine ei ole vajalik. Soovitan pigem pakkuda eakale emotsionaalset tuge, mitte tuua teda EMOsse. Kui on mingi tervisemure, soovitan pöörduda esmalt perearstile või helistada perearsti telefoniliinile. Veetke pühad koos eaka lähedasega, ärge tooge teda igaks juhuks EMO. Vanainimesel on lähedastega palju mõnusam olla pühade ajal kodus kui EMOs järjekorras istuda,“ räägib dr Põlluveer.

Aastavahetuse saabudes saavad EMO-s aktuaalseks ilutulestiku laskmisega seotud vigastused. „Pikaaegse arstikogemuse põhjal võib öelda, et kahe silmaga on lihtsam elada kui ühega. Seega peaks pürotehnika kasutamisel kasutama kaitseprille ja hoidma rakettidega ohutut distantsi, mida tootja on soovitanud. Mitte mingil juhul ärge laske ilutulestikku käest,“ ütleb Põlluveer. „Soovin kõigile häid pühi ja toredat aastavahetust - uskuge mind, uude aastasse on palju mõnusam minna kahe, mitte ühe silmaga.“